Awaria w przestarzałej elektrowni jądrowej w Belgii. Jest reakcja Państwowej Agencji Atomistyki

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że "uszkodzenie obiegu chłodzenia reaktora w elektrowni Doel nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia".
Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że "uszkodzenie obiegu chłodzenia reaktora w elektrowni Doel nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia". Fot. TTstudio / shutterstock.com
W belgijskiej elektrowni doszło do awarii – podało "Deutsche Welle", a wraz za nim pozostałe europejskie media. Wyłączono reaktor Doel 1. A internauci zaczęli panikować. Nad Wisłą Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że "uszkodzenie obiegu chłodzenia reaktora w elektrowni Doel nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia".


23 kwietnia doszło do uszkodzenia obiegu wody w reaktorze Doel 1, najstarszym bloku belgijskiej elektrowni Doel – informowały niemieckie i belgijskie media. Ma on być wyłączony co najmniej do października. Jak informuje "Deutsche Welle", początkowo tłumaczono to "planowanymi od dawna pracami konserwacyjnymi, później wyszła na jaw awaria obiegu wody". Jej usunięcie jest skomplikowane i czasochłonne. A to dlatego, że pracownicy mogą przebywać w miejscu zdarzenia krótko ze względu na promieniowanie.

Operator elektrowni Engie Electrabel zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia ani dla pracowników, ani dla mieszkańców. Belgijski Urząd Nadzoru Elektrowni Jądrowych (FANC) informuje wyłącznie o minimalnym wycieku, który "sam w sobie nie stwarza zagrożenia". "Nie doszło do radioaktywnego skażenia" – czytamy w komunikacie.

Agencja Atomistyki uspokaja
W poniedziałek komunikat w tej sprawie wydała także Państwowa Agencja Atomistyki. "W nawiązaniu do informacji publikowanych w mediach, uprzejmie informujemy, że uszkodzenie obiegu chłodzenia reaktora w elektrowni Doel nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia" – czytamy w nim.
Dalej PAA informuje, że wyciek nie miał "skutków radiologicznych na terenie elektrowni, ani poza nią". Ale – zgodnie z procedurami – praca reaktora została zatrzymana.


źródło: "Deutsche Welle"; Państwowa Agencja Atomistyki
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Nawet Imperium nie ma tylu klonów. Nowa funkcja w Instagramie, dziwnie znajoma...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"