"Chryja pod Radiem Maryja". Feministki zorganizowały o. Rydzykowi urodzinową pikietę

W dniu urodzin o. Rydzyka feministki z całego kraju przeprowadziły manifestację przy siedzibie Radia Maryja.
W dniu urodzin o. Rydzyka feministki z całego kraju przeprowadziły manifestację przy siedzibie Radia Maryja. Fot. Twitter.com / Warszawski Strajk Kobiet
Nie wszyscy 3 maja obchodzą święto narodowe. Dla niektórych istotniejsze jest to, że w czwartek 73 lat kończy o. Tadeusz Rydzyk. Feministki z całego kraju zgromadziły się 3 maja w Toruniu przed siedzibą Radia Maryja, aby "uczcić" urodziny ojca dyrektora. – Precz z Rydzykiem - obłudnikiem! – krzyczano m.in. podczas manifestacji, która odbyła się pod hasłem "Chryja pod Radiem Maryja". W ten sposób kobiety postanowiły wyrazić swoją niezgodę na wypowiedzi o. Rydzyka na tematy, o których - jak twierdzą - nie ma pojęcia.


– Otwarte dla wszystkich wydarzenie ma uświetnić i uczcić istnienie tego wzoru cnót, człowieka ze szczerego złota – napisały feministki na Facebooku pod zaproszeniem na wydarzenie odnoszące się do przypadających 3 maja urodzin o. Tadeusza Rydzyka. Rozpoczęło się ono po godzinie 13:00 pochodem feministek z Warszawy, Wrocławia czy Gdańska, który był parodią procesji na Boże Ciało.
Chryja Pod Radiem Maryja

Kolektyw Manifa Toruńska i kolektyw Warszawski Strajk Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Fundacja Nie Tylko Matka Polka postanowiły zatem, że Ojciec Dyrektor, obok oficjalnej imprezy urodzinowej, na swoje 73 urodziny (oraz niemalże 74-lecie istnienia, wliczając nienaganne życie płodowe) zasługuje też na małą niespodziankę.

„Chryja pod Radiem Maryja!”. Otwarte dla wszystkich wydarzenie ma uświetnić i uczcić istnienie tego wzoru cnót, człowieka ze szczerego złota.

fragment zaproszenia na wydarzenie zamieszczony na Facebooku
Kobiety wyruszyły z ul. Grudziądzkiej w kierunku rozgłośni Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu. Sypały płatki kwiatów oraz niosły wykonaną z kartonu... waginę w koronie. Niektóre z nich przebrane były za duchownych, inne zaś pojawiły się w wymyślnych ubiorach urodzinowych.
Pod siedzibą rozgłośni skandowano hasła jak: "Radio Maryja - syczy jak żmija", "Równe prawa - nie kościoła sprawa" oraz "Fałszywe twoje modły, Rydzyk jesteś podły!". Śpiewano ze zmienionym tekstem piosenkę Maryli Rodowicz "Kasa i seks", a także "Ojciec Tadeusz jak Prometeusz" Kapeli znad Baryczy. Na płocie rozgłośni wywieszono 14 kartek z postulatami dotyczącymi m.in. legalnej aborcji - nazwano je "stacjami drogi krzyżowej kobiet". Jedna z torunianek życzyła o. Rydzykowi dużo mniejszych bogactw, nawiązując do głośnej sprawy z samochodami od bezdomnych. – Żeby limuzyny z Warszawy już nie kursowały, dotacje nie spływały, a bezdomni nie wciskali samochodów na siłę – powiedziała.

Toruń

Opublikowany przez Męskie Wsparcie Strajku Kobiet 3 maja 2018
Organizatorkami pikiety były działaczki związane z ruchami Manifa Toruńska, Strajk Kobiet, Fundacja Nie Tylko Matka Polka oraz Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa.

źródło: nowosci.com.pl, wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem