Marokańczyk wygrał bieg z nagrodami "tylko dla Polaków". Zbuntował się po dotarciu na metę

Marokańczyk Abderrahim Elasri zajął pierwsze miejsce w II Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej, ale nie otrzymał nagrody pieniężnej.
Marokańczyk Abderrahim Elasri zajął pierwsze miejsce w II Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej, ale nie otrzymał nagrody pieniężnej. Fot. YouTube / Zbyszek Biber
Zwycięzcą II Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej został Marokańczyk Abderrahim Elasri. Problem w tym, że mężczyzna nie pojawił się na podium. Biegacz zrezygnował bowiem z niego, kiedy dowiedział się, że nie otrzyma za pierwsze miejsce nagrody pieniężnej. Wszystko dlatego, że regulamin imprezy przewidywał takową tylko dla Polaków.


Zapisy regulaminu mówiły, że nagradzani będą tylko "uczestnicy narodowości polskiej". Sprzeciwiali się temu eksperci z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Władze miasta zaprzeczały jednak rasistowskim zapędom. Twierdziły, że zapis ma służyć wyeliminowaniu profesjonalnych grup, które zarabiają na wygrywaniu biegów. Zasady biegu były dostępne jeszcze na parę miesięcy przed jego rozpoczęciem.

Jak podaje TVN24, Abderrahim Elasri przed biegiem podpisał regulamin i potwierdził, że zapoznał się z jego treścią. Organizator biegu Janusz Sztompke przekonuje jednakże, że brak wynagrodzenia finansowego był dla Marokańczyka zaskoczeniem. – Oświadczył wtedy, że jednak nie zapoznał się z regulaminem. Na początku biegu nie chciał podawać swoich danych, startował anonimowo, nie wiedzieliśmy o jego narodowości – powiedział TVN24 Janusz Sztompke.

Wraz z dotarciem na metę mężczyzna został zaproszony na podium. Tam czekał na niego puchar i medal. Mężczyzna, który był jedynym obcokrajowcem biorącym udział w zawodach, odmówił. – Nie chciał zostać udekorowany, napisał oświadczenie, że prosi o skreślenie go z listy zwycięzców – relacjonował Sztompke. Tym samym pierwsze miejsce objął Dawid Kubiec, drugie Sylwester Lapiarz, zaś trzecie Rafał Czarnecki. Otrzymali kolejno nagrody w wysokości 1100, 900 i 600 zł.


źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem