Przeniosą pomnik Ofiar Katynia tylko o kilkadziesiąt metrów. Burmistrz Jersey City dogadał się z Polakami

Burmistrz Jersey Steven Fulop dogadał się z Erickiem Lubaczewskim w sprawie nowej lokalizacji pomnika Ofiar Katynia 1940.
Burmistrz Jersey Steven Fulop dogadał się z Erickiem Lubaczewskim w sprawie nowej lokalizacji pomnika Ofiar Katynia 1940. Fot. Twitter.com / Steven Fulop
Koniec sporu w sprawie pomnika Ofiar Katynia w Jersey City. Burmistrz tego amerykańskiego miasta Steven Fulop poinformował, że doszedł do porozumienia ze stroną polską. Pomnik zostanie przeniesiony tylko o 60m, ale nadal pozostanie wyeksponowany.

Rycerze krucjaty smoleńskiej w USA mogą schować miecze i transparenty. Burmistrz Jersey City Steven Fulop dogadał się w czwartek z przedstawicielami polskiej strony. Tym samym doprowadził do rozstrzygnięcia sporu związanego z pomnikiem Ofiar Katynia stojącym nad rzeką Hudson.

Fulop o rozmowach z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w USA Erickiem Lubaczewskim i konsulem RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim poinformował na swoim Twitterze. "Spotkałem się z Erickiem Lubaczewskim i wyższym urzędnikiem polskiego rządu i mamy rozwiązanie win-win [każdy wygrywa – przyp. red.]. Jego celem było poszanowanie, opieka i zachowanie pomnika w jak najbardziej prominentnym miejscu, aby uczcić ofiary przy czym także pozwalając miastu na reorganizację nadbrzeża" – napisał burmistrz.
Pomnik Ofiar Katynia ma zostać przeniesiony 60 metrów dalej, ale nadal pozostanie na nabrzeżu rzeki Hudson. Dziennikarz "Polskiego Radia" Marek Wałkuski pokazał konkretnie gdzie ma stanąć polski monument. Jak określił, będzie to "w pięknym, ale spokojniejszym miejscu".
Steven Fulop podzielił się także z internautami informacją o tym, jak będzie wyglądał obszar, na którym obecnie stoi pomnik. W tym miejscu władze miasta planują pociągnąć nadbrzeżną aleję, a obok park, plac zabaw, miejsce na namioty i specjalny obszar do występów i eventów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...