Za to kierowcy już nie dostaną mandatu. Andrzej Duda podpisał długo oczekiwaną ustawę

Rutynowa kontrola policyjna. Już niedługo kierowcy będą mogli jeździć bez niektórych dokumentów.
Rutynowa kontrola policyjna. Już niedługo kierowcy będą mogli jeździć bez niektórych dokumentów. fot. Tymon Markowski/Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Kierowcy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli auto zostanie zatrzymane do kontroli, dane policjanci będą mogli sprawdzić w centralnej ewidencji pojazdów.

Kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie? Termin nie jest znany. Datę poznamy z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem w formie komunikatu ministra cyfryzacji. Obecnie za brak dowodu rejestracyjnego policja może nałożyć mandat nawet w wysokości 250 zł, choć zwykle policjanci decydują się na 50 zł. Po sieci krążą także mityczne historie o policjantach, którzy za brak dowodu rejestracyjnego decydowali się nawet na holowanie aut.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...