Prada wyrzuciła polską markę z modowego rynku. Poszło o znak graficzny, który podobno jest kopią włoskiego brandu

Polska marka MUMU musi zniknąć  z polskiego rynku
Polska marka MUMU musi zniknąć z polskiego rynku Fot. Instagram/MUMU
MUMU to polska marka specjalizująca się w torebkach. I choć nie ma nic wspólnego z innym brandem MIU MIU, założonej przez Miuccię Pradę, musi wycofać się z rynku i zmienić nazwę. Tak zadecydowali prawnicy Prady, których zdaniem znaki polskiej firmy naruszają znak towarowy MIU MIU.


Niezłe zamieszanie w świecie mody. Polska marka MUMU założona przez przyjaciół o różnych narodowościach ma na pieńku z innym brandem, który jest dużo bardziej rozpoznawalny i potężny w świecie mody. "Wszystko zaczęło się, gdy zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego dwa znaki towarowe MUMU - słowny (słowo mumu) i słowno-graficzny (słowo mumu w odpowiednim zapisie graficznym - logotyp)" – mówił Jakub Mucha, współwłaściciel firmy MUMU z serwisem Gazeta.pl

To kopia MIU MIU?

Twórcy polskiej marki szybko dostali pismo z kancelarii rzecznika patentowego Prady, który zarzucił im, że nazwa MUMU jest łudząco podobna do MIU MIU. Ta nazwa pochodzi od imienia wnuczki założyciela włoskiego brandu Miucci Prady. Zdaniem włoskich prawników twórcy polskiej marki w sposób "pasożytniczy" wykorzystują renomę MIU MIU i celowo chcą upodobnić się do popularnego na świecie brandu.

Madame Black via @marymers #mumubags

Post udostępniony przez MUMU ™ (@mumubags)

Co na to MUMU? Jakub Mucha podkreśla, że nazwa marki powstała od nazwiska założyciela - Mucha, natomiast zbieżność z MIU MIU jest przypadkowa i niefortunna. To jednak nie przekonuje prawników Prady, tak samo jak tłumaczenie, że przez kilka lat na rynku, MUMU robi rzeczy zupełnie inne, niż MIU MIU, oraz, że kieruje swoje produkty do zupełnie innego klienta, niż włoski brand.

Prawnicy Prady idą w zaparte, twierdząc, że logo graficzne jest niemal identyczne, a renifer umieszczony obok napisu jest niemal niewidoczny. " Ludzie w Pradzie mają chyba bardzo słaby wzrok" – komentuje Jakub Mucha w rozmowie z Gazeta.pl

Polska marka poddała się
Choć polska marka kompletnie nie zgadza się z zarzutami postawionymi przez MIU MIU, postanowiła odpuścić. "Postanowiliśmy zawrzeć ugodę z Pradą i jesteśmy w trakcie rozmów" – powiedział współwłaściciel MUMU.
Brand musi zrezygnować przed Urzędem Patentowym z ochrony prawnej słownego znaku towarowego. "W zamian będziemy mogli bez przeszkód używać znaku słowno graficznego, czyli naszego logotypu w skonkretyzowanej formie graficznej, który już jest zarejestrowanym znakiem towarowym, więc Prada i tak w żaden sposób nie może nam zabronić korzystania z naszego prawa do znaku"–zdradził Mucha. Niestety, w praktyce MUMU czeka wycofanie się z rynku modowego i konieczność zmiany nazwy.

Co prawda przedstawiciele polskieg brandu konsultując się z prawnikami dowiedzieli się, że mieliby szansę na wygranie sprawy, jednak ta pochłonęłaby bardzo dużo czasu i pieniędzy. Zasoby finansowe MUMU są znacznie skromniejsze, niż Prady, dlatego rodzima marka zdecydowała się zawrzeć ugodę.


Źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!