Znaczny spadek poparcia dla PiS w sondażu CBOS, PO w górę. Protest niepełnosprawnych może mieć wpływ

Partia Jarosława Kaczyńskiego coraz bardziej traci poparcie.
Partia Jarosława Kaczyńskiego coraz bardziej traci poparcie. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Mimo niedawno rzuconej "kiełbasy wyborczej", PiS stopniowo traci w sondażach. Pokazuje to nawet najnowsze badanie Centrum Badania Opinii Społecznej, gdzie partia odnotowuje znaczny spadek, podczas gdy PO zaliczyło wzrost poparcia. Trudna sytuacja PiS jest spowodowana m.in. coraz ostrzejszą sytuacją w Sejmie, gdzie od 18 kwietnia protestują niepełnosprawni i ich opiekunowie.

Z sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, to na PiS oddałoby głos 40 proc. wyborców, czyli o 6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Z kolei PO zyskałaby 19 proc. poparcia (plus 3 proc.), Kukiz'15 – 10 proc., SLD – 6 proc., zaś PSL miałoby wynik 5 proc. Badanie CBOS wskazuje, że progu wyborczego nie przekroczyłaby Nowoczesna (4 proc. poparcia), partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego (2 proc.) i Partia Razem z wynikiem 1 proc. – podaje Onet.

A jak wyglądałaby frekwencja wyborcza? 70 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w wyborach, natomiast 17 proc., że zdecydowanie nie poszłoby do urn. 13 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. Badanie CBOS zostało przeprowadzone 10–17 maja 2018 r.

PiS ma coraz trudniej
Przypomnijmy, że według niedawnego badania Instytutu Badań Pollster dla TVP PiS może liczyć na 43 proc. poparcia. Jest to wzrost o 1 pkt. procentowy. Z kolei poparcie dla sił zjednoczonej opozycji nie przekroczyło nawet 30 proc. PO zyskało 20 proc. (spadek o 3 pkt.), Kukiz'15 – 8 proc., Nowoczesna – 6 proc., a SLD – 9 proc.


Inne – niezależne – sondaże pokazywały o wiele gorsze wyniki dla PiS-u.

Co więcej, PiS nie najlepiej wypadłoby także w wyborach samorządowych – wynika z dzisiejszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS.

źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...