Życiorys Marka Kuchcińskiego. Kiedyś hipis, dziś druga osoba po prezydencie

Marek Kuchciński w 2015 roku objął stanowisko marszałka Sejmu.
Marek Kuchciński w 2015 roku objął stanowisko marszałka Sejmu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marek Kuchciński obecnie jest mocno krytykowany za swoje podejście do protestujących w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci, ale jeszcze w czasach swojej młodości był kompletnie inną osobą - nosił długie włosy, spodnie dzwony i nie stronił od używek, które w tym wypadku nie kończyły się na alkoholu. Polityk grywał nawet na perkusji. Jednak w dalszych latach skręcił w zupełnie inne rejony, stając się posłem Prawa i Sprawiedliwości, a później Marszałkiem Sejmu. Prywatnie ma trójkę dzieci z żoną Dorotą.

Lata hipisowskie
Urodzony w 1955 roku w Przemyślu Marek Kuchciński w latach 70. znany był w środowisku przemyskich hipisów pod pseudonimem Penelopa lub Członek. Ten pierwszy miał się wziąć podobno od "wierności zasadom", zaś drugi od tego, że kiedy jeden z kolegów przyprowadził Kuchcińskiego do hipisowskiej komuny, Kuchciński rzekł, że "chciałby się zapisać na członka" – opisywała swego czasu "Gazeta Wyborcza". W tamtym czasie miewał też przygody z narkotykami. – Parę razy próbowałem, ale nie tak, żeby się miało skończyć Kotańskim. Byłem ciekawy życia i różnych jego stron – opowiadał gazecie.
Jeszcze w latach 70. studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, lecz studiów nie ukończył. Został za to absolwentem Policealnego Studiom Ogrodniczego w 1978 roku. Nabyte tam umiejętności przydały mu się, bowiem od 1979 roku do 1990 prowadził rodzinne gospodarstwo ogrodnicze.

Kariera polityczna
Na początku lat 80. Kuchciński zaangażowany był w chłopski ruch oporu. W 1985 roku za działalność opozycyjną został aresztowany. To w tamtej dekadzie dał się poznać jako człowiek kultury niezależnej. – Mieszkał w Ostrowie, opłotkach Przemyśla. Na strychu swojego domu organizował spotkania. Przyjeżdżali poeci, eseiści, malarze. Z tych spotkań zrodził się kwartalnik "Strych Kulturalny". Marek to rozhulał. Naprawdę wartościowa rzecz – powiedział "Wyborczej" Zdzisław Szeliga, dziennikarz, dziś urzędnik.

W 1989 roku poznał Jarosława Kaczyńskiego podczas jednych z takich spotkań na strychu. Rok później wstąpił do Porozumienia Centrum, pierwszej partii Kaczyńskiego. W 2001 roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym roku dostał mandat poselski. W 2006 roku został szefem klubu parlamentarnego partii, choć był nim do następnego roku. Ponownie objął to stanowisko w kwietniu 2010 roku, ale nie na długo, bowiem w sierpniu został wicemarszałkiem Sejmu. Od 12 listopada 2015 roku jest marszałkiem Sejmu.


Życie rodzinne
Pierwsze małżeństwo Marka Kuchcińskiego unieważnił sąd biskupi. Jego druga żona, Dorota Mech-Kuchcińska, jest nauczycielem-konsultantem oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu. Wcześniej była radną miasta. Kuchcińska, jak sama przyznała, uwielbia politykę. Z wykształcenia jest polonistką. Od 1989 roku była pochłonięta działalnością obywatelską. To właśnie w tym istotnym dla historii Polski roku poznała swojego męża podczas zbierania podpisów pod listę poparcia kandydatów Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego.

Kuchcińscy ślub wzięli w 1997 roku. Rok później urodziła im się córka Julia. W 2000 roku przyszły na świat bliźniaki Szymek i Ignaś. Gdy Kuchciński wyjechał do Warszawy w 2001 roku, ona skupiła się na wychowywaniu dzieci i pracy w poradni logopedycznej. Dorota Kuchcińska preferuje spokojny rytm rodzinnego miasta. – Nie umiałabym funkcjonować gdzieś, gdzie nie ma zieleni, przyrody – wyznała. Stąd nie brała pod uwagę przeprowadzki do stolicy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...