Amerykańscy Żydzi protestują przeciw beatyfikacji polskiego kardynała. Wskazują na jego antysemityzm

Kard. August Hlond może zostać beatyfikowany. Sprzeciwia się temu Komitet Amerykańskich Żydów.
Kard. August Hlond może zostać beatyfikowany. Sprzeciwia się temu Komitet Amerykańskich Żydów. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Watykan uznał dowody heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda, co jest ważnym krokiem w procesie beatyfikacji. Protestuje przeciwko temu Komitet Amerykańskich Żydów. Ich zdaniem Hlond był zagorzałym antysemitą, który zdecydowanie potępiał judaizm nie tylko jeszcze przed wojną, ale także po jej zakończeniu.

Kardynał August Hlond od 1926 roku był prymasem Polski. W liście pasterskim z 1936 roku Hlond, "potępił judaizm i Żydów za odrzucenie Jezusa" oraz "popierał bojkot żydowskich instytucji" – stwierdza w swoim liście Komitet Amerykańskich Żydów (AJC). Po wojnie duchowny miał odmówić spotkania z przywódcami żydowskimi, którzy oczekiwali wsparcia ze strony Kościoła.
Nastroje antysemickie osiągnęły apogeum 4 lipca 1946 roku, kiedy zaatakowany został budynek żydowskiego komitetu w Kielcach. W pogromie kieleckim zginęło 42 żydów, a ponad 40 innych zostało rannych – przypomina AJC w swoim liście skierowanym do Stolicy Apostolskiej.

Tymczasem w Watykanie uznano właśnie heroiczność cnót kardynała. To ważny etap w procesie beatyfikacji księdza. Ksiądz Bogusław Kozioł, który stara się o beatyfikację ks. Augusta Hlonda, dowodzi, że wszystkie dowody i poszlaki wskazują na to, iż kardynał został otruty przez komunistów. Komitet Amerykańskich Żydów sprzeciwia się jednak beatyfikacji, argumentując, iż ich zdaniem August Hlond był antysemitą. Według rabina Davida Rosena, dyrektora ds. Międzynarodowych Związków Międzyreligijnych AJC, Hlond stwierdził, że Żydzi byli komunistami lub zwolennikami komunizmu i że sami są sobie winni pogromu kieleckiego.

źródło: rp.pl, ajc.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"