Białoruś stawia Polsce ultimatum. Chodzi o obecność rosyjskich wojsk u naszego wschodniego sąsiada

Szef białoruskiego MSZ twierdzi, że władze Białorusi nie zgodzą się na budowę rosyjskich baz wojskowych na terenie swojego kraju. Ale stawa warunek.
Szef białoruskiego MSZ twierdzi, że władze Białorusi nie zgodzą się na budowę rosyjskich baz wojskowych na terenie swojego kraju. Ale stawa warunek. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Rosyjskie wojska na Białorusi to czarny sen strategów, którzy muszą zaplanować ewentualne przyszłe kampanie obronne na wypadek niespodziewanej agresji ze Wschodu. Szef białoruskiego MSZ stawia polskim władzom warunek, który trzeba spełnić, żeby w przyszłości uniknąć rosyjskich czołgów parkujących gdzieś pod Mińskiem.


– Białoruś nie planuje rozmieszczenia na swoim terytorium rosyjskich baz wojskowych – powiedział na spotkaniu w Brukseli szef białoruskiego MSZ. Na tym jednak kończą się dobre wiadomości. Zła jest taka, że deklaracja nie padła bezwarunkowo. Żeby uniknąć rozmieszczenia rosyjskich czołgów wzdłuż naszej wschodniej granicy, Polska powinna zrezygnować z zakładania stałych baz dla wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju.

Minister Uładzimir Makiej wyznał, że Białoruś na dzień dzisiejszy nie planuje rozmieszczać nowych zagranicznych baz wojskowych na terytorium tego kraju. – Chcielibyśmy mieć wkład w bezpieczeństwo w naszym regionie i nie chcemy być źródłem problemów – przyznał Makiej. Jednocześnie stwierdził, że w ocenie białoruskich władz zwiększenie liczebności amerykańskich sił w Polsce, mogłoby zwiększyć "nieufność w regionie". Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ramach zeszłorocznych ćwiczeń "Zapad 2017" na terytorium Białorusi ćwiczyło oficjalnie około 5 tysięcy rosyjskich żołnierzy, ale nieoficjalnie mówiło się nawet o... stu tysiącach.

Tymczasem trwają negocjacje między Polską a USA właśnie w sprawie stałej obecności amerykańskich wojsk na terytorium naszego kraju. Strona Polska złożyła propozycję, w myśl której w zamian za 2 miliardy dolarów Amerykanie mieliby zbudować bazę wojskową w Polsce. Jak widać, pomysł ten budzi wątpliwości nie tylko w krajach Unii Europejskiej, które próbują skoordynować działania wobec Rosji, ale i u naszego wschodniego sąsiada.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze