Skandal we wsi na Podkarpaciu. Ksiądz przez 17 lat wykorzystywał seksualnie dzieci

Ksiądz z Lipy przyznał się do molestowania czterech chłopców.
Ksiądz z Lipy przyznał się do molestowania czterech chłopców. Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
57-letni Stanisław M., ksiądz z małej wsi Lipa na Podkarpaciu, przez siedemnaście lat molestował dzieci. Jego ofiarami byli czterej chłopcy. Mężczyzna zniknął z parafii po tym, jak pojawiły się pierwsze informacje na temat jego zachowania, ale udało się go odnaleźć. W areszcie przyznał się do winy.

O sprawie molestowania chłopców przez księdza Stanisława zrobiło się głośno 13 kwietnia. Na lekcji religii 15-letni chłopak wyznał, że dzień wcześniej proboszcz dotykał go w miejsca intymne. Do zajścia miało dojść w zakrystii kościoła pw. Matki Boski Częstochowskiej w Lipie. Po usłyszeniu historii chłopca, młody wikary natychmiast zawiadomił dyrektor szkoły, która z kolei powiadomiła kurię oraz organa ścigania. Proboszcza jednak wtedy już nie było w Lipie. Miał wyjechać na urlop. Wielu mieszkańców w tamtym czasie nie wierzyło w słowa ministranta.

Prokuratura po zeznaniach chłopaka zaczęła zbierać zeznania również innych ministrantów z pracy księdza w kościele w latach 2001-2018. Po pierwszych przesłuchaniach postawiono księdzu cztery zarzuty. Gdy w końcu się odnalazł, Stanisław M. został zatrzymany i przesłuchany. Początkowo mężczyzna nie przyznawał się do winy, ale po spędzeniu dwóch tygodni w areszcie zmienił zeznania. Przyznał się do molestowania czterech chłopców. Śledczy nie wykluczają kolejnych zarzutów.

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla księdza. Duchowny trafił za kratki na trzy miesiące. Grozić mu może do 12 lat więzienia.

Gwałt na dziewczynce
Skandalicznych praktyk w polskim Kościele ujawnianych jest ostatnio sporo. Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał w środę podlaskiego księdza na 5 lat pozbawienia wolności za trzykrotne zgwałcenie w 2017 roku 14-letniej dziewczynki, która była jego uczennicą. Jak ustaliła prokuratura, duchowny podstępem zwabiał małoletnią do budynku plebanii, gdzie wykorzystywał ją seksualnie. Jakiś czas temu pisaliśmy również o zarzutach dla szpitalnego kapelana z Piły, który miał molestować 17-letnią pacjentkę.


źródło: tokfm.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...