Nowy premier Hiszpanii ogłosił skład rządu i znowu zaskoczył. W otoczeniu Sancheza przeważają kobiety

W rządzie Pedro Sancheza przeważającą ilość mają kobiety.
W rządzie Pedro Sancheza przeważającą ilość mają kobiety. Fot. Screen z Facebooka / Pedro Sanchez
Powołanie Pedro Sancheza za premiera Hiszpanii zaskoczyło wielu komentatorów politycznych. Jest on znany ze swoich lewicowych i ateistycznych poglądów. W środę przedstawił swój gabinet, gdzie aż jedenaście tek ministerialnych przydało kobietom, zaś tylko pięć mężczyznom.

– Równouprawnienie jest jednym z naszych priorytetów – powiedział Pedro Sanchez, podkreślając bezprecedensową sytuację w historii hiszpańskiego rządu. Jak przyznał hiszpański premier, nowy rząd jest "proeuropejski, ponieważ Europa jest naszą ojczyzną". Jego zdaniem, rząd jest też "otwarty na świat, ale zakotwiczony w Unii Europejskiej".

Ministrem gospodarki została Nadia Calvino, dyrektor generalna ds. budżetu w Komisji Europejskiej, a ministrem sprawiedliwości prokurator Dolores Delgado. Na czele resortu obrony staje Margarita Robles, a resortem finansów pokieruje Maria Jesus Montero. Z kolei Carmen Calvo została wicepremierem. Jest ona ekspertką w zakresie prawa konstytucyjnego i byłą minister kultury. Obejmuje też przywrócony resort równouprawnienia. Co ciekawe, w rządzie Sancheza ministrem nauki został astronauta Pedro Duque, który zasłynął jako pierwszy Hiszpan w kosmosie. Nowi ministrowie mają złożyć przysięgę w czwartek.
Z kościołem nie po drodze
46-letni Pedro Sanchez, lider hiszpańskich socjalistów, został w sobotę zaprzysiężony jako szef rządu, po wotum nieufności wobec premiera Mariano Rajoya, przewodniczącego Partii Ludowej (PP). Sanchez znany jest ze swojego krytycznego podejścia do kościoła. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi mówił, że trzeba usunąć religię ze szkół – i to ze wszystkich bez wyjątku, również tych prywatnych. – Miejsce religii nie jest w szkołach, tylko w kościele – mówił.
Nie podobało mu się dotowanie szkół katolickich przez państwo. Zapowiadał, że zrewiduje umowy z Watykanem z 1979 roku, a nawet wyrzuci z konstytucji zapis o współpracy z Kościołem katolickim. Podczas zaprzysiężenia na premiera, nie złożył przysięgi w obecności krzyża i Biblii. Nigdy wcześniej, w całej najnowszej historii Hiszpanii, nic takiego nie miało miejsca.

źródło: elperiodico.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.