Na co chorował Roman Kłosowski? Aktor znany z "Czterdziestolatka" od lat miał problemy

Roman Maliniak od dawna zmagał się z poważną chorobą oczu.
Roman Maliniak od dawna zmagał się z poważną chorobą oczu. Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
W poniedziałek zmarł Roman Kłosowski, aktor najbardziej znany z roli Romana Maliniaka w kultowym serialu "Czterdziestolatek". Od wielu lat cierpiał na postępującą chorobę oczu. Z tego powodu w 2016 roku musiał zakończyć karierą aktorską.

Roman Kłosowski zmarł rano w domu opieki pod Łodzią, gdzie trafił kilka miesięcy temu z powodu niemal całkowitej utraty wzroku. Miał także problemy z poruszaniem się. Informację o jego śmierci potwierdził m.in. w rozmowie z "Super Expressem" jego syn, Tomasz. – To prawda, tato nie żyje. Nie chciałbym mówić o szczegółach. Mogę powiedzieć, że w ostatnich dniach bardzo ciężko chorował. Odszedł spokojnie – powiedział. Kłosowski ostatnio potrzebował opieki medycznej 24 godziny na dobę. Póki co nie są znane przyczyny jego śmierci.

Utrata wzorku
Od problemach zdrowotnych aktora znanego z roli Romana Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek" pisano już w ubiegłej dekadzie. Roman Kłosowski zmagał się ze zwyrodnieniem plamki żółtej, przewlekłą chorobą oczu, która systematycznie uszkadzała mu siatkówkę, co oznaczało ślepotę. W 2014 roku aktor przeszedł operację oczu w klinice Lexum, co pozwoliło mu na chwilę częściowo odzyskać wzrok. Jednak dwa lata później był zmuszony zakończyć swoją karierę aktorską.

– Mam kłopoty ze zdrowiem i podjąłem decyzję, że już nie pojawię się na scenie. Zawsze twierdziłem, że aktor powinien odejść z godnością i wyłączyć się z zawodu, jeśli nawet był jego pasją. I tak zrobię. Dlatego już nie pojawię się w telewizji – powiedział w rozmowie z "Faktem". Na jego decyzję wpływ miała m.in. śmierć żony aktora, Krystyny. Po tym jak odeszła w 2013 roku Kłosowski zaczął mieć coraz większe problemy z pracą i załatwianiem codziennych spraw. – Była moimi oczami i całym moim życiem. Gdyby nie ona, już dawno nie mógłbym nigdzie wystąpić – powiedział aktor. Rodzina wówczas próbowała go oddać do Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, przed czym aktor się wzbraniał.


Długa kariera
Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Jeszcze jako nastolatek zamieszkał w Warszawie. Był absolwentem PWST na wydziale aktorskim (1953) i reżyserskim (1965). Na ekranie zadebiutował w 1953 roku w filmie "Celuloza". Jeszcze w latach 50. pojawił się w takich filmach jak "Pętla" Wojciecha Hasa i "Eroica" Andrzeja Munka, a później miał m.in. rolę w kultowej komedii "Hydrozagadka". W latach 1976–1981 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi.
W latach 1974-1977 grał Romana Maliniaka w "Czterdziestolatku". Do roli powrócił jeszcze w kontynuacji z 1993 roku. Jednak być może najlepiej wspominał swój udział w sztuce "Ryszard III". – Kiedy kończyliśmy szkołę teatralną, każdy rzucał kartkę z rolą, którą chciał zagrać. Ja wrzuciłem Ryszarda III. Nie jestem złym człowiekiem, ale mam świadomość, że jak w każdym z nas pojawiają się cechy, z którymi trzeba walczyć. Nie musiałem rozglądać się wokół, wystarczyło poszukać tego w sobie. Nie wiem, czy było to moje największe osiągnięcie, ale z pewnością to nie była klęska. I myślę, że byłem w tej roli równie prawdziwy jak w wielu innych. To było po prostu inne spojrzenie na Kłosowskiego – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale [b]zapomniał o jednym[/b]

Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale zapomniał o jednym

[b]Kaczyński zachwala w Polsacie Morawieckiego.[/b] I... komentuje "nieposłuszeństwa" Dudy

Kaczyński zachwala w Polsacie Morawieckiego. I... komentuje "nieposłuszeństwa" Dudy

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.