Rodzina Witolda Waszczykowskiego. Ile dzieci ma były szef MSZ?

Witold Waszczykowski jest mocno związany z Łodzią, gdzie mieszka większość jego rodziny.
Witold Waszczykowski jest mocno związany z Łodzią, gdzie mieszka większość jego rodziny. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Witold Waszczykowski najbardziej dał się poznać opinii publicznej, gdy został mianowany w 2015 roku na ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło. Jednak swoją przygodą z polityką zaczynał już wcześniej. Prywatnie jest żonaty i ma trójkę dzieci.


Witold Waszczykowski ma dorosłe dzieci – syna i 20-letnie bliźniaki (córka i syn). Jego rodzice byli urzędnikami – mama była księgową, zaś ojciec pracował w służbach skarbowych. Jego brat Tomasz dwa lata temu został dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi. Polityk, tak jak i większość jego rodziny, jest mocno związany właśnie z Łodzią. – Tam skończyłem szkoły, uniwersytet, tam zakładałem rodzinę. Nawet po przeprowadzce do Warszawy w latach 90. utrzymuję kontakt z Łodzią, mieszka tam większość mojej rodziny, bywam tam bardzo często, jest to moje miasto, prawie że rodzinne – powiedział Waszczykowski w czasie, gdy bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta tego miasta w 2010 roku.


Kariera
Były minister w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego urodził się w 1957 roku w Piotrkowie Trybunalskim, ale w Łodzi osiadła jego rodzina ze strony matki. Witold Waszczykowski mieszkał w Łodzi podczas studiów. W 1980 roku skończył historię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1987 pracował na uczelni jako adiunkt. W 1991 roku ukończył Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Oregonie w USA. W roku 1993 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.


W 1992 roku został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był starszym ekspertem w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych i Departamencie Instytucji Europejskich, wicedyrektorem w Departamencie Instytucji Europejskich. Jego kariera wówczas rozwijała się w dość szybkim tempie. Pod koniec lat 90. został zastępcą Przedstawiciela RP przy NATO. W latach 1999-2002 pełnił funkcję ambasadora w Teheranie. Następnie wrócił do MSZ. Waszczykowski w latach 2005-2008 był podsekretarzem stanu w MSZ, a w latach 2008-2010 pełnił funkcję zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


W 2011 roku kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi i zyskał ponad 10 proc. głosów z całego regionu. Wówczas został przyjęty do partii. W 2014 roku nie udało mu się dostać do europarlamentu, ale rok później ponownie został wybrany na posła w Sejmie.
Problemy zdrowotne
W poniedziałek 11 czerwca pojawiła się informacja, że Witold Waszczykowski trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie, czyli tego samego miejsca, w którym leczył się ostatnio Jarosław Kaczyński. Były minister spraw zagranicznych ma mieć problemy z oddychaniem. Polityk przebywał na badaniach i na razie nie wiadomo nic więcej o jego zdrowiu.