300 zł na dziecko w szkole. Jak złożyć wniosek i kiedy wpłyną pieniądze?

Premier Mateusz Morawiecki na Dzień Dziecka podpisał rozporządzenie w związku z wyprawką szkolną dla dzieci.
Premier Mateusz Morawiecki na Dzień Dziecka podpisał rozporządzenie w związku z wyprawką szkolną dla dzieci. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
1 czerwca premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym dziecko uczące się w szkole dostanie wyprawkę w wysokości 300 zł. Kryteria i zasady nowego programu Prawa i Sprawiedliwości nie są skomplikowane. To samo tyczy się składania wniosków.

Początkowo wyprawka szkolna miała przysługiwać rodzicom każdego dziecka, które uczy się w szkole, a nie ukończyło 18. roku życia. Jednak rząd zmienił kryterium programu "Dobry start", wydłużając wiek do 20 lat. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, 300 plus będzie przysługiwać do ukończenia przez nie 24 lat (również gdy ukończą ten wiek w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). 300 zł nie dostaną dzieci w przedszkolach i zerówkach.

Warto wiedzieć, że "Dobry start" nie bierze pod uwagę kryteriów dochodowych, jak jest to w przypadku Rodzina 500 plus. Każdy, kto spełni powyższy warunek, ma możliwość otrzymania pieniędzy. Aby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek. Może to zrobić matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a jeśli chodzi o dzieci umieszczone w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowaczej.

Wniosek o wyprawkę szkolną będzie można składać już od 1 lipca drogą internetową przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można to zrobić w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej albo w innej jednostce organizacyjnej właściwej dla miejsca zamieszkania rodzica. Jeśli chodzi o dzieci umieszczone w pieczy zastępczej wniosek należy złożyć w powiatowych centrach pomocy rodzinie.


Kiedy pieniądze?
Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu i sierpniu, rodziny powinni otrzymać pieniądze nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych po 1 września, gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Bardzo istotną kwestią jest fakt, że termin składania wniosków o 300 plus zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej upływa z dniem 30 listopada.
Wyprawka
14 kwietnia 2018 roku podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg nowych projektów, wśród których był właśnie 300 plus. Podliczono już, ile będą kosztować podatników szkolne wyprawki. Patrząc na dane GUS, w roku szkolnym 2016-2017 w Polsce było niemal 5 milionów uczniów. Zatem 300 zł na każdego ucznia daje łączną kwotę wynoszącą ponad 1 mld 485 mln zł. Warto wiedzieć, że wyprawka jest zwolniona z podatku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...