Szczyt Trumpa i Kim Dzong Una naprawdę mógł się odbyć w Warszawie. Ujawniono, dlaczego Amerykanie wycofali się

Spotkanie Kim Dzong Una oraz Donalda Trumpa mogło się odbyć w Warszawie.
Spotkanie Kim Dzong Una oraz Donalda Trumpa mogło się odbyć w Warszawie. Fot. Twitter.com/SecPompeo
Przed szczytem Trump-Kim pojawiły się doniesienia, że to historyczne spotkanie może się odbyć w Polsce. I choć wiele osób traktowało to z przymróżeniem oka, to jak podaje Onet, rzeczywiście był plan, by spotkanie przywódców USA i Korei Północnej odbyło się w Warszawie. Na przeszkodzie stanęły niewyjaśniona sprawa nowelizacji ustawy o IPN i gadulstwo polskich władz.

Serwis Onet ujawnił wewnętrzny dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wynika z niego, że polskie władze rzeczywiście starały się o to, żeby historyczne spotkanie między Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem odbyło się w Warszawie. Byłby to niewątpliwie spory sukces polskiej dyplomacji.

Do spotkania w Warszawie jednak nie doszło. Zdaniem serwisu Onet stało się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim wciąż pozostaje niewyjaśniona kwestia nowelizacji ustawy o IPN, która poróżniła Polskę m.in. z USA oraz Izraelem. Drugi powód miał być bardziej banalny, a mianowicie była to niedyskrecja polskich władz. Stronie amerykańskiej nie spodobało się to, ze jeszcze przed uzgodnieniem miejsca spotkania przedstawiciele polskiego rządu dawali do zrozumienia, że szczyt odbędzie się w Polsce.

Szczyt w Warszawie byłby wielkim sukcesem polskiej dyplomacji. Spotkanie przywódców USA i Korei Północnej było historyczną chwilą, więc goszczenie takiego wydarzenia byłoby znaczącym wzmocnieniem pozycji międzynarodowej Polski. W dodatku byłaby to szansa na poprawienie relacji z USA, nadszarpniętych na początku roku po uchwaleniu kontrowersyjnej ustawy o IPN. Nic jednak z tego nie wyszło, do spotkania doszło w dalekim Singapurze.

źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.