Trump chce "wskazać i zawstydzić" państwa, które ociągają się z zapłatą Żydom. Polska na celowniku

Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447.
Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Przeciwko tej ustawie buntują się organizacje polonijne. Sprzeciw wyrażają już kluby "Gazety Polskiej" czy Kongres Polonii Amerykańskiej. Chodzi o ustawę Just Act 447, którą podpisał Donald Trump. Daje ona USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych, które działają na rzecz ofiar Holocaustu – przede wszystkim poprzez pomaganie im w odzyskaniu żydowskich majątków. O jej podpisaniu poinformował na Twitterze korespondent Radia RMF FM Paweł Żuchowski.

Ustawa została przyjęta pod koniec kwietnia tego roku. Zobowiązuje ona Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu, który będzie dotyczył tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z obowiązku zrekompensowania strat Żydom. Kongresman Ed Royce z Kalifornii stwierdził, że Just Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) wywrze presję na państwa, które ociągają się z restytucją mienia poprzez "wskazanie ich i zawstydzenie".
Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin utrzymuje jednak, że Just Act 447 nie ma znaczenia prawnego i nie stanowi podstawy do roszczeń wobec państwa polskiego.

Temat żydowskich roszczeń wobec Polski od lat powraca raz po raz. Ostatnio wiele się o tym mówiło, gdy wybuchło zamieszanie w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w tym kontekście stwierdził wówczas, że burza ta może mieć wpływ na przebieg prac nad ustawą reprywatyzacyjną.

źródło: Twitter
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...