Zacina ci się telewizja naziemna? Problem nie leży po stronie telewizora czy tunera

Zacinanie się obrazu w telewizji naziemnej najczęściej wynika ze słabego sygnału.
Zacinanie się obrazu w telewizji naziemnej najczęściej wynika ze słabego sygnału. Fot. 123rf.com
Problemy z odbiorem telewizji naziemnej bywają różne, ale w żadnym z tych wypadków nie jest to wina telewizora czy tunera. Zacinanie się obrazu najczęściej związane jest ze zbyt słabym sygnałem. Dlaczego się tak dzieje? Oto kilka powodów.

Obraz i dźwięk w telewizji cyfrowej może się zatrzymywać lub zniekształcać, co jest przeciwieństwem tego, co działo się z telewizją analogową, gdzie występowały szumy i odbicia. Przyczyną pikselozy w ntc jest przede wszystkim słaby sygnał, który może wynikać ze źle ustawionej anteny. W przypadku posiadania anteny kierunkowej należy ją skierować na najbliższy nadajnik w okolicy zamieszkania, mając włączony telewizor, co pozwoli na wybranie odpowiedniej dla niej pozycji. Dzięki temu odnajdziemy najlepszą jakość kanałów. Jeżeli z kolei coś zasłania widok na nadajnik (np. budynki), można złapać sygnał odbity od innego budynku poprzez szukanie optymalnej pozycji dla anteny.

Zbyt wysoki poziom sygnału
Antena może mieć również wpływ na zbyt wysoki poziom sygnału, co niestety da efekt pikselowania obrazu. Mieszkając blisko nadajnika i stosując antenę o dużym zysku można przesterować sygnał na wejściu tunera. Można to zauważyć w momencie, gdy na wskaźnikach siła wynosi 100 proc., zaś jakość 0 proc. Wówczas w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zamiana anteny na taką o mniejszym zysku albo zastąpienie wzmacniacza symetryzatorem, czyli konwerterem zamieniającym linię symetryczną na niesymetryczną lub odwrotnie. Generalnie siła i jakość powinny mieć zbliżone wartości – powiedzmy siła 70-80 proc., jakość 90-95 proc.

Kable i zakłócenia
Zacinanie się obrazu wynikające ze słabego sygnału może być również spowodowane przerywaniem łączności na kablu koncentrycznym lub w gniazdku. Stąd trzeba sprawdzić wszystkie przewody, które łączą antenę z tunerem lub telewizorem, bowiem mogą być uszkodzone. Należy spojrzeć również na złącza na końcach kabli – muszą być solidnie zamontowane.


Inną przyczyną słabego sygnału mogą być takie urządzenia jak telefony komórkowe, modemy, routery, alarmy, CB radia itd. Dzieje się tak z racji, że fale radiowe z innych zakresów częstotliwości mogą mieć wpływ na zakłócenia w odbiorze telewizji naziemnej. Dlatego też instalacja antenowa powinna być wykonana w dobrej jakości, by nie zbierać zakłóceń wokół.

Nowy kanał w ntc
Przypomnijmy, że od 7 czerwca 2018 roku kanał TVP Sport jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki temu najważniejsze wydarzenia sportowe, w tym mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji, będzie można oglądać bezpłatnie. Aby odbierać TVP Sport, najłatwiej jest skorzystać z opcji "automatycznego wyszukiwania kanałów". Dzięki temu odbiornik przeskanuje wszystkie dostępne częstotliwości w konkretnym paśmie, aby znaleźć wszystkie dostępne programy. Można to też zrobić za sprawą ręcznego wyszukiwania, ale wymaga większego stopnia zaawansowania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Spytano Jakiego, co lubi w Trzaskowskim. [/b]Wykorzystał okazję, by dopiec rywalowi[/b]
DZIEJE SIĘ

Spytano Jakiego, co lubi w Trzaskowskim. Wykorzystał okazję, by dopiec rywalowi

Ziobro załatwił Morawieckiego na finiszu kampanii. [b]W PiS po tym liście są na niego wściekli[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

Ziobro załatwił Morawieckiego na finiszu kampanii. W PiS po tym liście są na niego wściekli

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.