Polacy ocenili, który z premierów III RP był najlepszy. Między niektórymi jest przepaść

Na zdjęciu dwaj byli premierzy, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Fotografia pochodzi z początku 2006 r., gdy toczyły się rozmowy o powołaniu wspólnego rządu PO i PiS. Zakończyły się one fiaskiem.
Na zdjęciu dwaj byli premierzy, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Fotografia pochodzi z początku 2006 r., gdy toczyły się rozmowy o powołaniu wspólnego rządu PO i PiS. Zakończyły się one fiaskiem. Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta
Na pierwszym miejscu polityk PO i na ostatnim - też przedstawiciel PO. Aktualny szef rządu na miejscu czwartym, z połową głosów, jaką zgromadził lider. Z kolei prezes rządzącej partii daleko w ogonie rankingu. Tak w skrócie można opisać wyniki sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

– Zaskakuje mnie relatywnie niska ocena jako premiera zarówno Jarosława Kaczyńskiego, którego partia ma dziś wciąż wysokie poparcie wysokie, jak i Leszka Millera, który wprowadził Polskę do Unii Europejskiej, co większość Polaków uznaje za sukces – tak wyniki sondażu komentuje politolog prof. Antoni Dudek. Jego zdaniem zaskoczeniem nie jest natomiast pierwsza trójka tego rankingu: Donald Tusk, Tadeusz Mazowiecki i Jan Olszewski.
Który premier w historii III RP był najlepszy?


1. Donald Tusk – 14,5 proc.
2. Tadeusz Mazowiecki – 10,2 proc.
3. Jan Olszewski – 7,7 proc.
4. Mateusz Morawiecki – 7,0 proc.
5. Beata Szydło – 5,4 proc.
6. Włodzimierz Cimoszewicz – 4,4 proc.
7. Leszek Miller – 3,0 proc.
8. Jerzy Buzek – 2,8 proc.
9. Jan Krzysztof Bielecki – 2,5 proc.
10. Waldemar Pawlak – 2,3 proc.
11. Jarosław Kaczyński – 2,3 proc.
12. Józef Oleksy – 2,1 proc.
13. Hanna Suchocka – 1,9 proc.
14. Marek Belka – 1,5 proc.
15. Kazimierz Marcinkiewicz – 1,1 proc.
16. Ewa Kopacz – 0,8 proc.
Nie wiem/trudno powiedzieć – 30,8 proc.

SW Research dla serwisu rp.pl
Na lidera sondażu, Donalda Tuska, najczęściej wskazywali badani powyżej 50 lat, osoby o wykształceniu wyższym, o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł oraz respondentów z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców.

Badanie to wskazuje, że Donald Tusk wyraźnie jest na fali. To już kolejny sondaż, w którym obecny szef Rady Europejskiej stoi na czele. W piątek pisaliśmy o rankingu zaufania do polityków. W nim dotychczasowy lider Andrzej Duda został zdetronizowany, jego miejsce zajął właśnie Donald Tusk.

źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...