To nie spodoba się niektórym polskim hierarchom. Znany dominikanin mówi o "spokornieniu" polskiego duchowieństwa

Ostre słowa o. Ludwika Wiśniewskiego na temat duchowieństwa.
Ostre słowa o. Ludwika Wiśniewskiego na temat duchowieństwa. Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Nowa książka o. Ludwika Wiśniewskiego może nie spodobać się polskim hierarchom kościelnym. Znany dominikanin i były opozycjonista zwraca w niej uwagę na największe bolączki polskiego kościoła. Tłumaczy też jak nie dopuścić do pustoszenia kościołów. A mają być za to odpowiedzialni sami duchowni.


"Jeżeli duchowni, poczynając od biskupów, zdobędą się na pokorę, wtedy będzie dobrze. Jeżeli natomiast Kościół zastygnie w butności, jeżeli będziemy oskarżać wszystkich wkoło, jeśli uwiedzie nas chęć uczestniczenia w polityce, je­śli będziemy czuli się uprawnieni do stanowienia prawa, źle widzę przyszłość" – tak w książce "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę" pisze znany dominikanin.
O. Ludwik Wiśniewski pisze także o klerykalizmie i jego zgubnym wpływie na kościół i wiernych.

"Uważam, że w Polsce, ale nie tylko w Polsce, uczciwy kato­lik powinien być antyklerykałem. Rola kleru jest przecież ograniczona. Gdy duchowni próbują rozpychać się, rządzić, sterować władzą, wchodzić na nie swoje pola, zaczyna być niebezpiecznie" – pisze o. Wiśniewski. I dodaje: "Klerykalizm to postawa, wedle której ksiądz traktuje świeckiego jak bezradne, głupie dziecko. Duchowny powie, gdzie jest zło, gdzie jest dobro, duchowny objaśni, wyjaśni, nakieruje, bo świecki niczego nie wie. Duchowny zna prawdę, świecki jest ślepy. A kto duchownemu dał do tego prawo? To musiało się źle skończyć".

Zakonnik wskazuje także na problemy kościoła, które niszczą i tak nadwątlony już autorytet kościoła katolickiego. "Grzechy Kościoła, trudne momenty, cała miniona epoka winny być dla nas nauczką. Ale musimy też wyciągnąć wnio­ski z dnia dzisiejszego. Jeśli przeżyjemy to właściwie, nie zasłaniając się sutanną i rzekoma nadzwyczajnością księży, Kościół dobrze sobie poradzi. Lecz, jeśli - powtórzę - du­chowny - tak biskup, jak i proboszcz - będzie alfą i omegą, w świątyniach zobaczymy puste ławki" – pisze dalej dominikanin.


Książkę wydano nakładem Wydawnictwa WAM.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy