Temat zakazu aborcji znów wraca do Sejmu. Najnowszy sondaż pokazuje, że przeciwnicy aborcji nie są na straconej pozycji

Projekt "Zatrzymaj Aborcję" znów wraca do Sejmu. Poparcie dla aborcji na życzenie jest wyrównane.
Projekt "Zatrzymaj Aborcję" znów wraca do Sejmu. Poparcie dla aborcji na życzenie jest wyrównane. Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Sprawa zakazu aborcji znów wraca do Sejmu. Kolejną próbę wprowadzenia nowego, jeszcze bardziej restrykcyjnego prawa, podejmuje Kaja Godek, która od jakiegoś czasu walczy o nowe regulacje. Środowiska pro-life powołują się przy tym na setki tysięcy podpisów, które zebrali. Jak jednak wynika z najnowszego sondażu, 40 proc. Polaków jest za aborcją na życzenie.

Sondaż dla "Gazety Wyborczej" przeprowadziła pracownia Kantar Polska. Jego wyniki pokazują, jak nastawienie do aborcji na życzenie zmienia się wraz z poziomem wykształcenia. I o ile w badaniu głównym 40 proc. respondentów jest "za" aborcją na życzenie, a 46 proc. jest temu przeciwna, o tyle jeśli spojrzeć na wyniki w poszczególnych grupach wiekowych i wykształcenia, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Wśród badanych w wieku 15-24, 46 proc. popiera aborcję na życzenie, a 33 proc. jest przeciw. Zupełne odwrotne są wyniki wśród osób powyżej 54 roku życia, które w 27 proc. są "za" aborcją na życzenie, a aż 59 proc. było przeciwnych. Reszta nie miała zdania. Jeśli wziąć pod uwagę poziom wykształcenia, różnice przedstawiają się na podobnym poziomie.

Wśród osób z wyższym wykształceniem 50 proc. respondentów popiera aborcję, a 41 proc. jest przeciwko. Osoby z wykształceniem podstawowym częściej są przeciwko aborcji – 56 proc. Za aborcją na życzenie jest 26 proc. Przypomnijmy, w poniedziałek o godzinie 16 odbędzie się kolejny ogólnopolski strajk kobiet. Jest to odpowiedź na powtórne rozpoczęcie prac komisji polityki społecznej nad zaostrzeniem przepisów o aborcji. Po raz kolejny projekt restrykcyjnego prawa złożył do Sejmu komitet "Zatrzymaj Aborcję" pod przewodnictwem Kai Godek.


źródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...