Wreszcie jakaś rozsądna decyzja rządu. "Mniejsze" tablice rejestracyjne od dziś są legalne w Polsce

Od 1 lipca w Polsce wreszcie będą legalne pomniejszone tablice rejestracyjne samochodów.
Od 1 lipca w Polsce wreszcie będą legalne pomniejszone tablice rejestracyjne samochodów. Fot. Bartosz Barczyk / Agencja Gazeta
Właściciele japońskich i amerykańskich samochodów zarejestrowanych w Polsce od dziś mogą zamocować na swoim aucie pomniejszoną tablicę rejestracyjną. Wreszcie nie trzeba będzie zginać tablic albo przerabiać samochodu.

W Polsce przez lata jedynymi oficjalnymi samochodowymi tablicami rejestracyjnymi były te o wymiarach 520x114 mm. To sprawiało, że wielu właścicieli samochodów importowanych z USA czy z Japonii miało problem. W tamtych krajach powszechnie używa się tablic o wymiarach 305x115 mm i właśnie z myślą o tym rozmiarze przygotowywane są wnęki na blachy w zderzakach czy na klapach bagażników.

W konsekwencji właściciele takich aut albo wyginali tablice stosownie do rozmiary wnęki, albo wymieniali klapę bagażnika lub zderzak, albo też korzystali z tablic zamiennych wykonanych własnoręcznie w zaciszu domowym lub "na mieście". Problem w tym, że takie blachy bez naklejki legalizacyjnej w świetle prawa są nielegalne i właściciele narażali się na mandat w wysokości 100 zł.

Ale to już koniec tych kłopotów. Rząd wreszcie wyszedł na przeciw oczekiwaniom obywateli i wydano nowelę rozporządzenia. Od dziś właściciel samochodu rejestrujący swoje auto może wystąpić o wydanie tablic pomniejszonych, czyli w rozmiarze takim, jakie stosowane są w japońskich czy w amerykańskich samochodach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...