"Samolot był o krok od katastrofy". "Fakt" ujawnił bulwersujące przecieki z raportu na temat awarii dreamlinera

Boeing 787 Dreamliner w barwach LOT-u musiał awaryjnie lądować w Nowym Jorku.
Boeing 787 Dreamliner w barwach LOT-u musiał awaryjnie lądować w Nowym Jorku. fot. Jakub Włodek/Agencja Gazeta/zdjęcie poglądowe
Boeing 787 Dreamliner należący do LOT-u miał awarię silników. Miał awaryjnie wylądować w Miami, ale poleciał aż do Nowego Jorku. Dlaczego? Powodem miała być niechęć do zakwaterowania podróżnych i wydania im posiłków. Do raportu z lotu dotarł dziennik "Fakt". Wynika z niego, że do tragedii było blisko.


Dreamliner z 250 pasażerami na pokładzie wystartował z meksykańskiego Cancun do Warszawy 23 marca 2018 r. Półtorej minuty po starcie wpadł w silne wibracje. Sytuacja powtórzyła się potem dwukrotnie. Centrum Operacyjne LOT zdecydowało, by lądować w trybie awaryjnym. O godz. 22:40, 70 minut po starcie, samolot został skierowany na najbliższe lotnisko do Miami.

Jednak po ponownej konsultacji z CO nastąpiła niespodziewana zmiana decyzji. Maszyna miała polecieć aż do Nowego Jorku. Informatorzy "Faktu" wyjawili, że miały o tym zadecydować... pieniądze. W Miami podróżni mieliby dostać zakwaterowanie i posiłki. Na Florydę trzeba było też wysłać kolejny samolot po pasażerów. W Nowym Jorku za to mogli wsiąść prosto do drugiego samolotu i polecieć do Warszawy.

23 minuty po manewrze piloci byli zmuszeni podjąć decyzję o wyłączeniu jednego silnika. Drugi zaczął się dławić. Do Nowego Jorku były jeszcze dwie godziny lotu, samolot zrzucił paliwo. O godzinie 1:44 czasu polskiego dreamliner szczęśliwie wylądował w Nowym Jorku. Według PLL LOT wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Przegląd maszyny i silników miał nastąpić na godzinę przed wylotem.


Jednak doświadczony pilot, który lata dreamlinerami, nie ma wątpliwości. – Samolot był o krok od katastrofy! – powiedział w rozmowie z "Faktem". Po awarii dreamliner spędził w Nowym Jorku dwa tygodnie. Wymieniono w nim oba silniki.

Przypomnijmy, że o awarii dreamlinera pisaliśmy już w marcu. Wtedy jednak nikt nie podejrzewał, że sytuacja może być aż tak zaskakująca. Samoloty miały być chlubą naszego przewoźnika.

źródło: "Fakt"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
RECENZJA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!