Dlaczego wyłączyli Wikipedię? To może być koniec cywilizacji jaką znamy...

Wikipedia została zamknięta do 5 lipca. To protest przeciwko unijnej dyrektywie dotyczącej praw autorskich.
Wikipedia została zamknięta do 5 lipca. To protest przeciwko unijnej dyrektywie dotyczącej praw autorskich. Fot. aksoys / 123RF
Czego nie wiedział "Wujek Google", to zawsze można było sprawdzić w Wikipedii. Jednak świat jaki znamy może wkrótce ulec zmianie, bo Wikipedia właśnie została... wyłączona. Na razie tylko na chwilę, w formie protestu przeciwko unijnej dyrektywie o prawach autorskich.

Już 5 lipca Parlament Europejski będzie głosował w sprawie przyjęcia dyrektywy dotyczącej praw autorskich. Przeciwko proponowanym przepisom sprzeciwiają się programiści, naukowcy i badacze. W tym także twórcy Wikipedii. Na znak protestu Wikipedia została właśnie wyłączona.

"Treść dyrektywy wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe" – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Wikipedii.

Twórcy Wikipedii zapewniają, że nadal chcą oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Jeśli dyrektywa zostanie wdrożona może to oznaczać koniec Wikipedii i spragnionym wiedzy pozostanie już tylko "wujek Google". Jednak zdaniem wikipedystów nowe prawo uderzy także w wyszukiwarki.


źródło: Wikipedia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...