Kolejna próba otrucia. Brytyjska policja potwierdza użycie nowiczoka, dwie osoby w stanie krytycznym

Kolejna próba otrucia nowiczokiem w Wielkiej Brytanii.
Kolejna próba otrucia nowiczokiem w Wielkiej Brytanii. Fot. screen z twitter.com/rtenews
Dwóch Brytyjczyków walczy o życie po próbie otrucia ich nowiczokiem – takie informacje potwierdzili funkcjonariusze Scotland Yardu. Do zatrucia doszło w miasteczku Amesbury, znajdującego się niedaleko Salisbury, gdzie w marcu otruto byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę

Po dokładnej analizie próbek możemy potwierdzić, że kobieta i mężczyzna zostali wystawieni na działanie środka paraliżującego o nazwie nowiczok – tego samego, którego ofiarą padli Julia i Sergiej Skripalowie – tak w oświadczeniu londyńskiej policji powiedział jej funkcjonariusz Neil Basu. Brytyjska policja jeszcze nie wie, czy środek paraliżujący pochodzi z tego samego źródła co ten, który zatruł Siergieja Skripala i jego córkę.
W Amesbury oraz Salisbury zabezpieczono wybrane obszary taśmą policyjną. Funkcjonariusze Scotland Yardu informują, że kordony to niezbędne środki bezpieczeństwa.

Poszkodowanych (prawdopodobnie przypadkowe osoby) próbują uratować lekarze ze szpitala w Salisbury. – Pocił się, słaniał na nogach, nie można było z nim nawiązać kontaktu, wydawał dziwne odgłosy. Sprawiał wrażenie jakby był w innym świecie – tak widok zatrutego sąsiada relacjonował dla agencji AFP Sam Hobson. W czwartek rano znów zbierze się rządowy sztab kryzysowy COBRA.

Przypomnijmy, zarówno Siergiej Skripal, jak i jego córka przeżyli atak nowiczokiem. Został on opracowany i wyprodukowany w Rosji, gdzie stosują go tamtejsze służby specjalne. Z tego powodu to one są oskarżane o stosowanie go na terenie Wielkiej Brytanii.


źródło: news.met.police.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...