"Błędy i kłamstwa". Izraelski instytut Yad Vashem krytyczny wobec nowej wersji ustawy o IPN

Najważniejsze środowisko izraelskich badaczy Holokaustu z Yad Vashem ostro krytykuje także nową wersję PiS-owskiej ustawy o IPN.
Najważniejsze środowisko izraelskich badaczy Holokaustu z Yad Vashem ostro krytykuje także nową wersję PiS-owskiej ustawy o IPN. Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Izraelski Yad Vashem krytycznie ocenił znowelizowaną ustawę o IPN. Zdaniem instytutu zawiera ona błędy i kłamstwa. Nowe prawo wciąż określa się jako "Holocaust Law". Według Yad Vashem, nowelizacja uniemożliwia prowadzenie badań i pamięć historyczną o Holokauście.

Nowelizacja uchyla przepisy po styczniowej noweli, które grożą karami grzywny i więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu i polskiemu państwu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Dla Yad Vashem to jednak byt mało. Skrytykowane zostało także wspólne oświadczenie Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.

Premierzy zadeklarowali w nim brak zgody na przypisywanie Polsce lub narodowi polskiemu winy za zbrodnie nazistów. Potępili wszelkie formy antysemityzmu i zadeklarowali swobodę prowadzenia badań naukowych na temat Holokaustu. W komunikacie Yad Vashem czytamy jednak, że deklaracja toruje drogę do kontynuowania walki przeciwko badaczom Holokaustu.
Przypomnijmy, iż wcześniej izraelscy urzędnicy ujawnili też, kim byli wysłannicy Mateusza Morawieckiego na rozmowy z premierem Netanjahu. To Ryszard Legutko i Tomasz Poręba – europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: Haaretz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...