Niedziele handlowe w lipcu. Kiedy będą zamknięte sklepy?

Do końca lipca tylko raz będzie można zrobić swobodnie zakupy w niedzielę.
Do końca lipca tylko raz będzie można zrobić swobodnie zakupy w niedzielę. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Z tego powodu warto wiedzieć, kiedy trzeba będzie robić większe zakupy, by nie zostać zaskoczonym zamkniętymi sklepami w ostatnim dniu tygodnia. Oto kalendarz na lipiec.

Już do końca tego roku sklepy będą czynne jedynie przez dwie niedziele – pierwszą i ostatnią. Tym samym 15 lipca i 22 lipca sklepy będą pozamykane. Jedyny termin, w którym uda się nam bez problemu zrobić zakupy, przypada na 29 lipca.

Istnieją jednak wyjątki. Miejscami otwartymi w dni objęte zakazem handlu są m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, cukiernie, lodziarnie, kioski, punkty gastronomiczne, osiedlowe sklepy, gdzie za ladą stanie właściciel oraz sklepy umiejscowione przy dworcach i lotniskach.

Oczywiście o zakupach w Lidlu, Biedronce, Carrefourze czy Kafklandzie możemy zapomnieć, nie wspominając o miejscach jak Zara, CCC czy Ikei. W niedziele wolne od handlu spokojnie wejdziemy za to do baru, kina czy teatru. Zawsze zakupy można zrobić przez internet.

Co dalej z niedzielami handlowymi?
W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu pozwoli na zakupową swobodę – ostatnia. Od 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu (wówczas organizowane są wyprzedaże).


Niedziele wolne od handlu w innym kraju
Warto wspomnieć, że na podobny pomysł wpadli jakiś czas temu Węgrzy. Sieci handlowe z zakazem poradziły sobie w dość prosty sposób: wydłużyły swoim pracownikom godziny pracy w piątki i soboty do północy. Minęło parę miesięcy i rząd wycofał się z niedziel wolnych od handlu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...