Ile trwa wyrobienie paszportu? Jest opcja skrócenia czasu oczekiwania na dokument

W trakcie wakacji oczekiwanie na paszport może się wydłużyć.
W trakcie wakacji oczekiwanie na paszport może się wydłużyć. Fot. Kornelia Głowacka / Agencja Gazeta
Ile czasu trzeba czekać na wyrobienie paszportu? To bez wątpienia najczęstsze pytanie, jakie zadajemy sobie w chwili składania wniosku na wydanie tego dokumentu. Oto odpowiedź.

Termin wyrobienia paszportu wynosi 30 dni od daty złożenia wniosku paszportowego. Jednak rzeczywisty czas oczekiwania na paszport przeważnie jest krótszy, choć ten aspekt zależy od konkretnego urzędu. Paszport zawsze odbieramy osobiście. O jego odbiorze jesteśmy informowani SMSowo lub e-mailowo.

Trochę inaczej to wygląda w sezonie wakacyjnym, bowiem w tym okresie urzędy wydają najwięcej paszportów, co wiąże się z tym, że termin oczekiwania może się trochę wydłużyć. Rzecz jasna najlepiej złożyć wniosek w mniej gorącym czasie, ale jest też sposób, aby przyśpieszyć ten proces w okresie urlopowym.

Paszport tymczasowy
Gdy ktoś pilnie potrzebuje paszportu z powodu np. pogrzebu kogoś z rodziny albo z nagłego przypadku związanego z działalnością zawodową, może złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Jego wydanie następuje maksymalnie do 14 dni. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności, bo 12 miesięcy.


Jednak istnieje możliwość wydania takiego paszportu w tempie błyskawicznym. Ostatnio znajomy wyrobił paszport w ekspresowym tempie jednego dnia. Potrzebował go w związku z pilnym wyjazdem służbowym i wskazał to w specjalnym podaniu. Urzędnicy uznali to i gotowy paszport miał już po kilkunastu godzinach.

Sprawdź gotowość paszportu
Dostępna jest specjalna strona obywatel.gov.pl, gdzie w łatwy sposób można sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru. Wystarczy wpisać numer sprawy z potwierdzenia złożenia wniosku o paszport, a w tempie natychmiastowym otrzymamy odpowiedź.

Jak wyrobić paszport?
Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Aby wyrobić dokument potrzebny jest wniosek o paszport (druk zawsze dostajemy na miejscu od urzędnika (nie drukujcie z internetu), wypełniamy drukowanymi literami), dowód tożsamości, kolorowe zdjęcie (wymiary 35mm x45mm), dowód wniesienia opłaty paszportowej (oryginał), odpis aktu małżeństwa.

Opłata za paszport wynosi 140 zł. Jednak od powyższej kwoty może być przyznana 50 proc. ulga, która przysługuje uczniom i studentom, emerytom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym, osobom przebywającym w domach pomocy społecznej i korzystających z zasiłków stałych, kombatantom i ofiarom wojny.

Aby ją otrzymać, trzeba okazać dokument uprawniający do opłaty ulgowej. Czyli jest to np. legitymacja studencka. Paszport jest ważny przez 10 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.