Zacieśniamy relacje z Afryką. Czaputowicz oferuje w Sudanie "podzielenie się polskimi doświadczeniami"

Wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Sudanie.
Wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Sudanie. Fot. Twitter/MSZ/Gabriel Piętka
W sytuacji, gdy w UE nas krytykują, a w USA wciąż nie możemy pochwalić się spotkaniami na najwyższym szczycie, tu można mówić sukcesie. Szef MSZ właśnie odwiedził Sudan i zapowiedział, że Polska opowiada się za "wzmacnianiem relacji bilateralnych" z tym krajem. – Mamy wiele do zaoferowania – mówił Jacek Czaputowicz. Część internautów widzi to jednak inaczej.

Jacek Czaputowicz spotkał się z premierem Sudanu oraz z szefem z MSZ. Wziął też udział w polsko-sudańskim forum gospodarczym i wygłosił wiele deklaracji – nie tylko gospodarczych, choć te dominowały. – Polska i Sudan mają duży potencjał współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze rolniczej – mówił.

Szef MSZ przedstawił to, co Polska ma do zaoferowania: maszyny i pojazdy rolnicze, produkty rolne i spożywcze. – Nasze pojazdy rolnicze są w Afryce dobrze znane i utożsamiane z solidarnością, trwałością i wytrzymałością – zachwalał.
Ale to nie wszystko.Rozmowy w Chartumie poświęcone były – jak podaje MSZ – "zarówno kwestiom dwustronnym, zwłaszcza w dziedzinie współpracy gospodarczej, jak i międzynarodowym, w tym dotyczącym bezpieczeństwa i migracji oraz współpracy na forum ONZ".

Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Polska popiera proces transformacji w Sudanie, a nawet – tu cytat ze strony MSZ – "zaoferował swoim rozmówcom podzielenie się polskimi doświadczeniami w dziedzinie decentralizacji, reformy administracji oraz systemu bankowego".


Jakimi? Tego się nie dowiedzieliśmy. Słyszymy jednak, że relacje między obu krajami są silne i głębokie.
Reakcje niektórych internautów bezcenne. "Coś czuję, że to będzie nasz strategiczny partner" – żartują niektórzy.
Przypomnijmy, w czasie rządów PiS sporo się też mówiło o wzmocnieniu relacji z Etiopią. W 2017 roku temu odwiedził ją prezydent Duda.

Z Sudanu szef MSZ udał się do Adampolu w Turcji, gdzie spotkał się z Polakami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...