Drugi raz taka noc nie przytrafi się w naszym życiu. W piątek koniecznie spójrzmy w niebo

W piątek, 27 lipca, zapowiada się niezwykle wyjątkowa noc
W piątek, 27 lipca, zapowiada się niezwykle wyjątkowa noc Fot. Free-Photos / Pixabay
Przed nami najważniejszy dzień w kalendarzu astronomicznym tego roku, ale i widowiskowa noc dla każdego, kto z nostalgią patrzy w gwiazdy. W piątek, 27 lipca, nastąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca, a Mars znajdzie się niezwykle blisko Ziemi - Czerwoną Planeta będzie najjaśniejszym punktem na niebie. Gdzie i o której patrzeć?

Piątek będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Ostatnia opozycja Marsa i zaćmienie Księżyca jednej nocy miały miejsce 11 sierpnia 1356 roku (!). A to i tak nie wszystko co będziemy mogli zobaczyć na niebie. Oby tylko pogoda dopisała - wystarczy, żeby nie było chmur, bo wszystkie poniższe zjawiska zobaczymy gołym okiem.

Całkowite zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca nie jest niczym niezwykłym. W ten piątek zapowiada się doprawdy wyjątkowo. – Księżyc tego dnia znajdzie się w apogeum swojej orbity - będzie najdalej oddalony od Ziemi. To sprawi, że będzie poruszać się wtedy nieznacznie wolniej, przez co czas jego zaćmienia będzie najdłuższy w tym stuleciu – zapewnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Na swoim blogu "Z głową w gwiazdach" rozrysował dokładną rozpiskę godzinową tego wydarzenia.

[NIE PRZEGAP! UDOSTĘPNIJ] CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA Wszystko co musisz wiedzieć o zjawisku Już 27 lipca...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Niedziela, 22 lipca 2018
W Polsce zobaczymy większą część zjawiska, a zwłaszcza długi punkt kulminacyjny. Faza całkowita zaćmienia zacznie się w okolicach 21:30 i potrwa niemal dwie godziny (dokładnie 1h 42m i 56s)! Spektaklu nie sposób będzie przegapić również przez czerwony kolor Księżyca. – To skutek filtrowania światła słonecznego przez ziemską atmosferę – tłumaczy Wójcicki. Na niebie zobaczymy też więcej gwiazd, bo nie będzie przeszkadzał blask naszego naturalnego satelity.

Wielka opozycja Marsa

W piątek, 27 lipca, lepiej będzie widać nie tylko gwiazdy, ale i Marsa. Nastąpi wtedy tak zwana wielka opozycja czerwonej planety. – Mars znajdzie się naprzeciwko Ziemi względem Słońca. To najlepszy czas do obserwacji naszego sąsiada – zapewnia Karol Wójcicki.

Mars znajdzie się bardzo blisko Ziemi - dystans będzie liczyć "zaledwie" 57,768 mln km. Wszystkie wymienione obiekty znajdą się w jednej linii prostej. Co sprawi, że oglądając zaćmienie Księżyca, nad horyzontem ukaże się nam właśnie, dobrze widoczna czwarta planeta od Słońca. – Łatwo ją dostrzeżemy, bo tego dnia Mars będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie – zapowiada Wójcicki. Wypatrujmy niemigającego, czerwonego punktu pod Księżycem.

– Warto zaznaczyć, że 3 dni po opozycji, Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku – dodaje pasjonat. Kolejny raz będzie w tak niewielkiej odległości od nas dopiero w 2035 roku. Piątkowe ułożenie planet może mieć wpływ na nasze emocje i nastrój – o "emocjonalnym zaćmieniu" pisze o tym MamaDu.

Koniec "białych nocy"

Zaczyna się nowy sezon astronomiczny. – Dni są na tyle długie, że Słońce chowa się na bardzo krótko pod północny horyzont. To sprawia, że w naszym kraju mamy do czynienia ze zjawiskiem "białych nocy", które są niezwykle jasne, a gwiazd na niebie widać niewiele – wyjaśnia Wójcicki.


M. in. mieszkańcy Warszawy będą mogli cieszyć się nastaniem pierwszych nocy astronomicznych. Słońce będzie się chować na tyle nisko, że niebo będzie ciemne i pełne gwiazd. Na południu Polski noce "z krwi i kości" są już od kilkunastu dni, a na północy będą musieli jeszcze trochę poczekać.

Stacja kosmiczna ISS i inne

Czy to spadająca gwiazda? Czy to samolot? Nie, to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. ISS jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że można ją zauważyć z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie. Zasuwa tak szybko (ok. 28 tys. km/h), że wygląda... jak UFO.

Stacja ISS nieustannie krąży wokół naszej planety. – Widoczna jest przez 5-7 minut i porusza się z zachodu na wschód – mówi Karol Wójcicki. W najbliższy piątek będzie widoczna na niebie kilka razy np. między 22:33 - 22:38 - czyli akurat wtedy, gdy będziemy oglądać krwisty Księżyc.

I jakby tego było mało, Ziemia zaczęła deptać już po piętach rojowi Perseidów. Choć "noc spadających gwiazd" przypada z 12. na 13. sierpnia, to przy dużym szczęściu już teraz możemy zobaczyć je na niebie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...