PiS hojny wobec duchownych. Niebotycznie rosną wydatki na Fundusz Kościelny

Wydatki na Fundusz Kościelny za rządów PiS osiągnęły rekordowy wynik.
Wydatki na Fundusz Kościelny za rządów PiS osiągnęły rekordowy wynik. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Każdego roku państwo przeznacza miliony na fundusz, z którego finansowane są składki emerytalne i zdrowotne duchownych różnych wyznań. 159 mln zł wyniosły w 2017 roku wydatki budżetowe na Fundusz Kościelny. To o 30 mln zł więcej niż jeszcze dwa lata temu.

Dane o wydatkach budżetowych na Fundusz Kościelny co roku podaje Najwyższa Izba Kontroli, która kompleksowo analizuje wykonanie budżetu państwa. Jeszcze do 2012 r. fundusz pochłaniał bowiem poniżej 100 mln zł. Później zaczął rosnąć. W 2013 r. kosztował 118 mln, w 2014 r. – 133 mln, w 2015 r. – 128 mln, a w 2016 r. – 145 mln zł.

Co stoi za takimi zwyżkami? "Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej" – informuje wydział prasowy MSWiA, któremu podlega fundusz.

Jednak remonty obiektów sakralnych to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo na ten cel poszło ok. 15 mln zł. Ok. 143 mln zł stanowią składki do ZUS i KRUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych rosną dlatego, że w górę idzie wynagrodzenie minimalne w gospodarce. Tymczasem to od niego zależy wysokość składek od osób duchownych.


źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...