Trasy, dzięki którym aż chce się kupić rower. Zapytałam czytelników o najlepsze miejscówki w Polsce

Coraz częściej rower towarzyszy nam podczas urlopu
Coraz częściej rower towarzyszy nam podczas urlopu Fot. Instagram/lucydiltyreligion
Miłośnicy rowerowych przejażdżek nie mogą narzekać na brak ciekawych tras. Na szczęście nie trzeba jechać za granicę w poszukiwaniu niebanalnych szlaków. Znajdziemy je w Polsce, obojętnie, czy chcemy pojeździć brzegiem morza, czy też podziwiać piękną przyrodę. Zapytaliśmy naszych czytelników, jakie trasy szczególnie polecają.


Trasa wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Suwalski Park Krajobrazowy oferuje rowerzystom trzy szlaki rowerowe: "Wokół jeziora Chańcza", "Na Górę Zamkową" oraz "Doliną Czarnej Hańczy" z Suwałk do "Suwalskiego Parku Krajobrazowego". Teren parku wymaga niezłego przygotowania kondycyjnego. Jadąc rowerem trzeba liczyć się z trudnymi podjazdami i stromymi zjazdami.

Pozostałe szlaki przebiegające przez teren parku to m.in. Podlaski Szlak Bociani, najdłuższy szlak rowerowy w województwie Podlaskim, łączący cztery parki narodowe ( Białowieński, Narwiański, Biebrzański i Wigierski). Warto wymienić też zielony szlak rowerowy "Do Smolnik". Przez 32,3 km wiedzie malowniczymi przygranicznymi terenami Suwalszczyzny, gdzie zahacza m.in. o trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji w miejscowości Bolcie.
Na wycieczkę rowerową warto wybrać się trasą wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze pagórki, jeziora, dziewicze krajobrazy, natura i spore przewyższenia terenu sprawiają, że można się tam naprawdę zresetować. Nie bez powodu Suwalski Park Krajobrazowy to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Najcenniejszym elementem parku bez wątpienia jest unikatowy krajobraz polodowcowy.

Z Gdyni na Hel

Na rower zdecydowanie warto udać się do Trójmiasta. W sezonie wakacyjnym bywa tam tłoczno, dlatego lepiej jest wyruszyć nad morze na początku września, gdzie jest jeszcze ciepło i słonecznie, ale nie ma aż takiego tłumu turystów.

Tras rowerowych w Trójmieście jest wiele, jednak ta najbardziej polecana, również przez naszych czytelników, to trasa rozciągająca się wzdłuż Zatoki Gdańskiej i Bałtyku od Trójmiasta, aż po Hel. Liczy aż 76 km. Prowadzi od ulicy Derdowskiej w Gdyni aż do rybackiego krzyża ustawionego w porcie helskim. Pierwszy etap trasy rowerowej obejmuje odcinek między ulicą Derdowską a wioską Osłonino. Po drodze znajdziemy Góry Grunwaldowe, które w rzeczywistości są klifami. Na trasie nie można pominąć niedużej osady rybackiej Mechelinki oraz rezerwatu "Mechelińskie Łąki".


Jadąc między Puckiem a Władysławowem można się nieco zmęczyć. Ci, którzy ją pokonali, twierdzą, że to najtrudniejszy odcinek na trasie Gdynia-Hel. Na szczęście malownicze widoki wynagrodzą męczącą podróż.

Będąc już we Władysławowie warto zrobić sobie odpoczynek na zwiedzenie zachwycającego Muzeum Motyli. Niedaleko znajduje się też miejscowość Jastarnia. Tam nie można ominąć Muzeum pod Strzechą. Przed końcem trasy rowerowej wzdłuż Półwyspu Helskiego można jeszcze udać się do Muzeum Obrony Helu.

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy przygotował dla turystów szlak zaznaczony na zielono, czyli 41-kilometrowa trasa "Wokół Wigier", pozwalająca okrążyć całe jezioro Wigry. Szlak prowadzi często wzdłuż samej linii brzegowej, co czyni wycieczkę rowerową jeszcze bardziej malowniczą.

Centralną częścią parku jest Jezioro Wigry, razem z całym zespołem jezior otaczających. Miejsce którego nie można ominąć na trasie to Bryzgiel, czyli wioska w gminie Nowinka, położona na południowym brzegu Jeziora Wigry. Warto zatrzymać się tam w gospodarstwie agroturystycznym, z którego rozciąga się piękny widok na jezioro.

Będąc w tamtejszych okolicach nie można przeoczyć klasztoru usytuowanego na Cyplu na Jeziorze Wigry. Trasa chwalona jest przez fanów przejażdżek na dwóch kółkach za dobrze oznakowany szlak Green Velo. Równa, asfaltowa ścieżka wzdłuż szosy i przystanki w ramach trasy sprawiają, że rowerowa podróż przez Suwalszczyznę jest czystą przyjemnością.

Biebrzański Park Narodowy

Oznakowanych szlaków rowerowych w Biebrzańskim Pakru Narodowym jest kilka. Jednym z nich jest szlak rowerowy Polski Wschodniej Green Velo. Łączy pięć województw Polski Wschodniej. Świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Na terenie parku szlak przebiega na długości 38 km. Jeden z nich, najprostszy, zaczyna się przy jeziorze Rajgrodzkim ( skrzyżowanie ścieżki rowerowej Rajgród-Tama i drogi do wsi Wojdy, następnie biegnie obok jeziora Dreńsko. Dalej trasa wiedzie przez Lasy Rajgrodzkie, potem kolejno przechodzi przez wsie: Woźnawieś i Kuligi.

Przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego najlepiej poznawać z wielu oznakowanych ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych, nie tylko rowerowych, ale też pieszych i kajakowych. Często prowadzą przez kładki i pomosty, a na ich trasie znajdują się obserwacyjne wieże widokowe. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego znajdują się też dwa, bardzo ciekawe zabytki: kanał Augustowski i Twierdza Osowiec.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Jednym z miejsc pod Warszawą, idealnych na wycieczkę rowerową jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. Najdłuższy ze szlaków liczy 22 km i jest najbardziej wymagającą trasą. Zaczyna się w Aninie przy ul. Wierzchowskiego. Prowadzi przez Wiśniową Górę, Międzylesie, Radość, Zbójną Górę, Aleksandrów, aż do Falenicy. Ten szlak oznaczony jest kolorem niebieskim, mówiący o tym, że jest to najbardziej zaawansowany stopień trudności.

W Mazowieckim Parku Krajobrazowym można też znaleźć szlaki oznaczone kolorem czerwonym i zielonym, które przeznaczone są dla osób średniozaawansowanych w turystyce rowerowej. Liczą ok. 8 km.

Będąc na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego warto zwrócić uwagę na liczne gatunki zagrożonych gatunków ptaków, które mieszkają na jego terenie, m.in. derkacz, kania ruda czy bielik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"