To najpewniej ona będzie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Właśnie poznaliśmy trzy kandydatury

Sabina Zalewska jest kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka popieraną przez PiS.
Sabina Zalewska jest kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka popieraną przez PiS. Fot. Screen z Facebooka / Sabina Zalewska
27 sierpnia 2018 roku kończy się kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Po raz kolejny kandydować nie może, pełni tę funkcję od 10 lat. Na jego miejsce zgłoszono trzy osoby, ale łatwo się domyślić, iż niemal pewne zwycięstwo ma w kieszeni kandydatka rekomendowana przez klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. A jest nią Sabina Lucyna Zalewska?


Dwoje pozostałych kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka są dr Ewa Jarosz (dotychczas m.in. społeczny doradca RPD) oraz Paweł Kukiz-Szczuciński (lekarz pracujący w Kielcach i Staszowie, łączący psychiatrię z pediatrią).


Jarosz została zarekomendowana przez PO, Nowoczesną i Polskie Stronnictwo Ludowe, zaś Kukiz-Szczuciński przez posłów Kukiz’15 oraz kilku posłów niezrzeszonych. Jednak można śmiało założyć, że to kandydatka PiS jest faworytem.

Sabina Lucyna Zalewska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Wykłada na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracuje też na zasadzie wolontariatu w Archidiecezjalnej Poradni Dewajtis, która udziela pomocy osobom zmagającym się z problemami natury psychologicznej, pedagogicznej i duchowej.


Oprócz tego prowadzi m.in. konsultacje psychologiczne w Przedszkolu Niepublicznym Sióstr Elżbietanek Nr 2 oraz zajęcia w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin. W latach 2012-2013 prowadziła zajęcia zlecone w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Urodziła się w Ząbkowicach Śląskich, a wychowała w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak pisze na swojej stronie internetowej, kocha góry. Jest mężatką i ma dwie córki. Wśród swoich kierunków badań wskazuje na m.in. pedagogikę i psychologię rodziny, edukację permanentną, dydaktykę etyki i filozofii oraz pedagogikę przedszkolną.


Ma na koncie kilkadziesiąt artykułów oraz książki, których tematyka dotyczy dzieci raczej tylko pośrednio. To "Syndrom pustego gniazda. Małżeństwo i rodzicielstwo po usamodzielnieniu się dzieci" (2012) oraz "Relacje pomiędzy małżonkami po odejściu dzieci z domu" (2002).
Jak powołuje się RPD?
Rzecznika Praw Dziecka powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Wnioski składa się marszałkowi Sejmu najpóźniej 30 dni przed upływem kadencji. Kandydatury muszą być zaopiniowane przez właściwe sejmowe komisje.

Dotychczasowy Rzecznik Marek Michalak kończy swoją kadencję 27 sierpnia. Nie mógł ponownie starać się o stanowisko z racji tego, że ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...