Sąd Najwyższy stawia opór zmianom. Zadali pytania TSUE i zawiesili kontrowersyjne przepisy

Michał Laskowski poinformował na konferencji prasowej, że Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku.
Michał Laskowski poinformował na konferencji prasowej, że Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. fot. Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta
Sąd Najwyższy zawiesza stosowanie wprowadzonych przez PiS przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Związane to jest z tym, że SN zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami dotyczącymi zakazu dyskryminacji sędziów ze względu na wiek.


– Sąd Najwyższy ma obowiązek pytania, kiedy jest możliwość niespójności pomiędzy prawem krajowym a Unii Europejskiej – powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski na konferencji prasowej. Rzecznik SN poinformował, że organy państwowe - w tym prezydent i KRS - powinny teraz wstrzymać się z działaniami dotyczącymi stosowania art 111 ustawy o SN do czasu odpowiedzi TSUE.

Art. 111. Sąd Najwyższy Przepisy przejściowe i dostosowujące

§ 1. Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyli 65. rok życia albo ukończą 65. rok życia w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, z dniem następującym po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przechodzą w stan spoczynku, chyba że w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy złożą oświadczenie i zaświadczenie, o których mowa w art. 37 przejście sędziego SN w stan spoczynku § 1, a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego.

Jak wyjaśnił rzecznik SN, pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczą obecnych sędziów, którzy mieliby przechodzić w stan spoczynku, a nie naboru na ogłoszone stanowiska. Laskowski tłumaczył, że zawieszenie przepisów to pewien odpowiednik instytucji zabezpieczenia procesowego.

Michał Laskowski podkreślił, że w przypadku zadania pytania prejudycjalnego o ewentualnym zawieszeniu stosowania wątpliwych przepisów decyduje sąd krajowy, a nie TSUE. W Polsce odbywa się to na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Co to jest pytanie prejudycjalne?
Sądy w Unii Europejskiej, które mają wątpliwości co do stosowania prawa w danej sprawie, mogą zadać pytanie prejudycjalne TSUE. Trybunał odpowiada wtedy, jak to prawo ma być stosowane.
Przypomnijmy, w środę pojawiła się informacja, że do nowego składu Sądu Najwyższego będzie kandydował tzw. sędzia-dubler z Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński. A kim jest reszta kandydatów? Poznaliśmy ukryte nazwiska kandydatów do SN. KRS ogłosiła zaś, że Małgorzata Gersdorf jest - według tego ciała - byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii