Zmiana czasu zniknie w całej Europie? Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w tej sprawie

Na temat potrzeby zmiany czasu może wypowiedzieć się każdy.
Na temat potrzeby zmiany czasu może wypowiedzieć się każdy. Fot. Karolina Głowacka-Wolf/Agencja Gazeta
Kwestia potrzeby zmiany czasu dwa razy w roku powraca jak bumerang. Do tej pory wielokrotnie odrzucano pomysł jej likwidacji, ale teraz wydaje się, że sprawa idzie do przodu. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć może się każdy.

Do 16 sierpnia mamy możliwość zabrać głos w wydawałoby się błahej, ale dwa razy w roku denerwującej sprawie, czyli potrzebie zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Już od dawna toczą się na ten temat dyskusje, ale dopiero teraz pojawiła się realna szansa na zmiany.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej każdy obywatel UE może wypowiedzieć się na ten temat. Wystarczy wypełnić krótki formularz i odpowiedzieć na kilka pytań.

Wypełnienie ankiety nie zajmuje więcej niż kilka minut. Użytkownik jest pytany m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy, a także o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana, a może raczej zniesiona. Urzędnicy pytają również o to, czy w przypadku rezygnacji ze zmiany czasu powinien obowiązywać na stałe czas zimowy czy letni.

Jak twierdzą unijni urzędnicy, ankieta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a w kilku krajach zaraz po rozpoczęciu konsultacji serwery były przeciążone.

Rozpoczęte konsultacje to odpowiedź na rezolucję Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za likwidacją zmiany czasu, a tym samym przychylił się do argumentów przeciwników przestawiania zegarków. A są to m.in. zły wpływ na zdrowie, problemy w komunikacji zbiorowej i brak korzyści dla środowiska i naszych portfeli.


W Polsce za likwidacją zmiany czasu najbardziej opowiada się PSL. W zeszłym roku projekt cieszył się olbrzymim zainteresowaniem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...