"Ponieważ mój pradziadek był wielkim patriotą". Prawnuczka Henryka Sienkiewicza broni konstytucji

Anna Dziewanowska, prawnuczka Henryka Sienkiewicza, wzięła udział w akcji zawieszenia koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku pisarza w Kielcach.
Anna Dziewanowska, prawnuczka Henryka Sienkiewicza, wzięła udział w akcji zawieszenia koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku pisarza w Kielcach. Fot. Screen/Facebook/Dominik Grosicki
Akcja jakich wiele ostatnio w Polsce – pomnik i koszulka z napisem "Konstytucja". W Kielcach umieszczono ją na pomniku Henryka Sienkiewicza, a w akcji brał udział nie byle kto, bo sama prawnuczka pisarza. – On przy każdej okazji podnosił sprawę Polski. Wydaje mi się, że na autorytet mojego pradziadka możemy się dziś powoływać, jeśli mamy wątpliwości, czy działania obozu rządzącego działają na rzecz Polski – mówiła Anna Dziewanowska.

W akcji wzięło udział kilkanaście osób, ale to uczestnictwo prawnuczki Sienkiewicza było szczególnie znaczące.

Dlaczego wzięła udział w tym wydarzeniu? – Bo obecne realia polityczne w naszym kraju są takie, że osłabia się pozycję Polski w Europie i na świecie. Ponieważ mój pradziadek był wielkim patriotą i żył sprawami Polski, która dla niego była najważniejsza, to teraz bardzo bolałoby go to, że jej rolę na arenie międzynarodowej się umniejsza – odpowiedziała dziennikarzom.
Anna Dziewanowska stwierdziła, że nie wie, jak jej pradziadek zachowałby się dziś. – Nie wiem, czy opowiadałby się za którąś z opcji politycznych, bo choć sympatyzował z Narodową Demokracją, to politycznie był bardzo powściągliwy, natomiast starałby się pokazywać Polskę w jak najlepszym świetle – powiedziała. Jej słowa cytują lokalne media.

W akcji z koszulkami Anna Dziewanowska nie widzi żadnego zagrożenia dla pomników. "Ubranie pradziadka w koszulkę ma przypomnieć, że możemy się uczyć pracy na rzecz Polski od Henryka Sienkiewicza" – cytuje jej słowa portal kielce.naszemiasto.pl.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

źródło: kielce.naszemiasto.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...