"Niedopuszczalne, by sędziowie grozili prezydentowi". Wiceminister wzburzony słowami o Dudzie

Michał Wójcik w ostrym tonie skomentował słowa rzecznika Sądu Najwyższego.
Michał Wójcik w ostrym tonie skomentował słowa rzecznika Sądu Najwyższego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– To niedopuszczalna sytuacja, by sędziowie grozili prezydentowi Trybunałem Stanu. Ci, którzy to robią, niech najpierw doczytają konstytucję. W Polsce stało się coś niedobrego, że sędziowie stali się politykami – powiedział w Polskim Radiu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski stwierdził, że konieczne jest wstrzymanie się z decyzjami o przechodzeniu sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Jego zdaniem inaczej Andrzej Duda złamałby prawo i niewykluczone, że czekałby go Trybunał Stanu.

– Będzie to złamanie prawa z potencjalnymi jakimiś formami odpowiedzialności w przyszłości – przekonywał w rozmowie z dziennikiem Laskowski.

Oburzony wiceminister
Takie słowa ewidentnie nie spodobały się Michałowi Wójcikowi. – Niedopuszczalna sytuacja. Uważam, że jeżeli ktoś grozi prezydentowi Trybunałem Stanu, to niech najpierw doczyta konstytucję, czy w ogóle ma prawo brać udział w życiu publicznym jako sędzia. To pierwsza podstawowa sprawa – stwierdził.

– Coś w Polsce się niedobrego stało, że sędziowie stali się politykami, że sędziowie normalnie zaczęli uczestniczyć w życiu politycznym – albo jesteś politykiem, albo jesteś sędzią. W konstytucji jest przepis, który mówi: nie możesz prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z niezawisłością sędziowską, niezależnością sądów – dodał wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.


Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami. Dotyczą one zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

źródło: Polskie Radio

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...