Dowód rejestracyjny. Zmieni się zasada wymiany dokumentu

Gdy w dowodzie rejestracyjnym zostanie zapełnione sześć rubryk na potwierdzenie badań technicznych, to wówczas trzeba wymienić dokument.
Gdy w dowodzie rejestracyjnym zostanie zapełnione sześć rubryk na potwierdzenie badań technicznych, to wówczas trzeba wymienić dokument. Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
To dobra wiadomość dla wszystkich kierowców. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w prawie, które wyeliminują konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca do potwierdzenia badań technicznych. Zmiana przepisów ma wejść jeszcze w tym roku.

O tym, że rząd pracuje nad kwestią wymiany dowodu rejestracyjnego poinformował wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz w odpowiedzi na poselską interpelację Bożeny Szydłowskiej z Platformy Obywatelskiej.

"Zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu" – informuje wiceminister.

"Jednocześnie zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu, czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego, czy też nie" – dodał.

Chodkiewicz podkreślił też, że resort infrastruktury nie zakłada zmiany samego wzoru dowodu rejestracyjnego czy też zmiany mającej na celu zwiększeniu w dokumencie miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego.

Obecnie w dowodzie rejestracyjnym przewidziano sześć miejsc na potwierdzenie wykonanie badań technicznych. Kiedy wszystkie zostaną wypełnione, dokument trzeba wymienić na nowy. Wymiana kosztuje 73,50 zł. Za brak pieczątki grozi mandat w wysokości 50 zł.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Rząd planuje przyjęcie projektu jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Dowód rejestracyjny do kontroli
Przypomnijmy, że od 1 października kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i poświadczenia posiadania polisy OC. Co ciekawe, przepisy weszły w życie 4 czerwca, ale w rzeczywistości nic się nie zmieniło – do końca września możemy dostać mandat za ich brak.


Co jest powodem tego? Problem związany jest z kolejnymi etapami uruchamiania systemu informatycznego CEPIK 2.0. Bo właśnie od wdrożenia rozwiązań umożliwiających m.in. policji i Inspekcji Transportu Drogowego, dostępu do centralnej ewidencji pojazdów, zależy, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Oczywiście dowód rejestracyjny wciąż pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu takich formalności związanych np. ze Stacjami Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego
Do 1 października kierowcy będą musieli posiadać przy sobie dowód rejestracyjny. A co zrobić, jeżeli się go pechowo zgubiło? Taką sprawę załatwia się we właściwym dla zameldowania Wydziale Komunikacji. W urzędzie składa się oświadczenie potwierdzające utracenie dokumentu.

W dalszej kolejności składa się wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Do wniosku i oświadczenia należy dołączyć kartę pojazdu, dokument z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości.

Na nowy dowód rejestracyjny nie powinno się czekać dłużej niż 30 dni. Koszt wyrobienia to 54,50 zł. Przypomnijmy, że obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...