Zgubiłeś dowód osobisty? Teraz zgłoszenie tego problemu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego to częsta sytuacja w Polsce.
Zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego to częsta sytuacja w Polsce. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Zgubienie dowodu osobistego lub dowodu rejestracyjnego jest bez wątpienia problematycznym zdarzeniem. W przypadku tego pierwsze można bardzo szybko zaradzić tej sytuacji, dzięki zgłoszeniu przez internet. Proces jest nieszczególnie skomplikowany. Przy utracie dowodu rejestracyjnego sytuacja wygląda trochę inaczej, bo trzeba udać się w odpowiednie miejsce i przygotować szereg dokumentów.

Zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego to zaskakująco częsty proceder w Polsce. Co roku utratę zgłasza ok. 400 tys. osób. Jeszcze do ubiegłego roku w takim przypadku musieliśmy udać się do urzędu w tej sprawie. Jednak z dniem 25 września 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło ogromne udogodnienie dla Polaków, bowiem teraz wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, wypełnić formularz i podpisać go zaufanym profilem (eGo). Profil potwierdza tożsamość danej osoby (można go założyć za pomocą internetowego konta bankowego lub w punktach potwierdzających, którymi są bank lub urząd).

Po zgłoszeniu można sprawdzić status sprawy, a także przy okazji złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Dzięki temu w urzędzie pojawimy się tylko raz - po odbiór nowego dowodu.
Jednak należy koniecznie pamiętać, że w przypadku zgubienia dowodu osobistego musimy dodatkowo zgłosić ten fakt w banku, by go zastrzec. To wszystko z racji, że ktoś może wyłudzić kredyt na nasze nazwisko, założyć firmę lub wynająć nieruchomość.

Zgubienie dowodu rejestracyjnego
Sprawę związaną z utratą dowodu rejestracyjnego załatwia się we właściwym dla zameldowania Wydziale Komunikacji. W urzędzie składa się oświadczenie potwierdzające utracenie dokumentu. Następnie składa się wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Do wniosku i oświadczenia dołącza się kartę pojazdu, dokument z rejestru badań technicznych ze stacji kontroli pojazdów, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości.


Na uzyskanie nowego dowodu rejestracyjnego czeka się nie dłużej, niż 30 dni. Koszt wynosi 54,50 zł. Jeżeli ktoś potrzebuje pozwolenia czasowego na prowadzenie samochodu, to kosztuje ono dodatkowe 73,50 zł. Jeżeli dowód się znajdzie w trakcie, to i tak należy go oddać do urzędu.

Koniec mandatów
Według "Dziennika Gazety Prawnej" policjanci już niebawem nie będą mogli karać kierowców za brak papierowego dowodu rejestracyjnego (obecnie można dostać mandat nawet w wysokości 250 zł). Potrzebne dane sprawdzą cyfrowo w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W gwoli ścisłości, w CEP znajduje się wiele danych kierowcy, w tym te, które są podane w papierowym dowodzie rejestracyjnym. Póki co nie podano daty, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...