Google Doodle dla kibiców futbolu. Kim był Ebenezer Cobb Morley?

Ebenezer Cobb Morley - ojciec zasad piłki nożnej uhonorowany w nowym Doodle.
Ebenezer Cobb Morley - ojciec zasad piłki nożnej uhonorowany w nowym Doodle. Fot. Screen z Google.com
Każdemu kibicowi piłki nożnej wypada znać jego imię. Choć z pewnością niewielu o nim słyszało. W czwartek 16 sierpnia, w najnowszym Doodle, Google uhonorował Ebenezera Cobba Morleya - ojca współczesnej piłki nożnej.

Ebenezer Cobb Morley urodził się 187 lat temu w brytyjskim Hull. W wieku 22 lat przeprowadził się do miasta Barnes, gdzie założył klub piłkarski Barnes Club w 1862 roku. Rok później, jako prezes klubu wystąpił o utworzenie organizacji zrzeszającej inne drużyny futbolowe.

Dzięki wysiłkom Morleya 26 listopada 1863 roku doszło do pierwszego spotkania The Football Association w tawernie wolnomularzy w Londynie. Organizacja do tej pory sprawuje pieczę nad piłką nożną w Wielkiej Brytanii. To dzięki pomysłowi Morleya można było później stworzyć platformy obsługujące rozgrywki na poziomie międzynarodowym.
Stworzenie organizacji to nie wszystko, co zrobił Morley dla ulubionej gry milionów ludzi na całym świecie. Gentlemen z Hull sprawił, że gra, która początkowo mieszała futbol i rugby w chaotycznym bezładzie, zyskała pierwsze trzynaście reguł.
Z nich wynikała m.in. maksymalna wielkość boiska, zasada rzutu monetą i wyboru stron, zakaz noszenia piłki w rękach. Ze względów bezpieczeństwa zabroniono również nakładania metalowych elementów na nogi graczy.

źródło: Google, Wikipedia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...