Oryginalna akcja, która ma pomóc młodym w zdobyciu pierwszej pracy. Rusza projekt Young Makers

Young Makers to projekt edukacyjny Stowarzyszenie Robisz.to, Fundacji Orange oraz Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca, którego adresatem jest młodzież w wieku 16-21 lat pochodząca z domów dziecka i rodzin zastępczych
Young Makers to projekt edukacyjny Stowarzyszenie Robisz.to, Fundacji Orange oraz Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca, którego adresatem jest młodzież w wieku 16-21 lat pochodząca z domów dziecka i rodzin zastępczych FabLab powered by Orange
Wejście na rynek pracy w Polsce wiąże się z wieloma obawami. Bardzo trudno wykonać ten krok zwłaszcza wychowankom domów dziecka i rodzin zastępczych. To właśnie z myślą o tej grupie powstał projekt Young Makers. Sfinansowana przez francuską Fundację Orange akcja ma pomóc młodym ludziom w zdobyciu pierwszej pracy.


Program realizuje Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange oraz Fundacją Program Pomocy Pierwsza Praca. Zajęcia będą odbywać się w pracowni FabLab powered by Orange w Warszawie. Twórcy zaproszą do niej młodzież w wieku 16-21 lat pochodząca z domów dziecka i rodzin zastępczych.

W ramach Young Makers odbędzie się cykl przewidzianych do końca roku szkolnego zajęć łączących miękkie kompetencje, nowe technologie oraz tradycyjne rzemiosło. W sumie weźmie w nich udział 36 wybranych przez organizatorów uczestników. Program szkoleniowy dla przyszłych pracowników zostanie podzielony na dwa etapy.
Część pierwsza to warsztaty pomagające w odkryciu talentów, obejmujące również naukę podstaw modelowania 3D i tworzenia aplikacji mobilnych. W drugim etapie każdy uczestnik wybierze spośród 165 godzin warsztatów zajęcia z podstaw krawiectwa, frezowania 3D, elektroniki lub zaawansowanego oprogramowania do modelowania 3D i 2D.

– FabLab to doskonała przestrzeń, by odkrywać nieznane dotąd talenty i szukać w sobie nowych pasji – mówi Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to. – Chcemy wzmacniać poczucie własnej wartości i wspierać uczestników w zdobywaniu konkretnych umiejętności, aby mogli łatwiej znaleźć pracę czy staż – dodaje Karolina Kulczycka z Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca.


Young Makers zrodził się w odpowiedzi na trudne położenie młodych osób, które po uzyskaniu pełnoletniości opuszczają dom dziecka czy rodzinę zastępczą. Z dnia na dzień muszą one zdobyć pracę i dach nad głową. Jak wynika ze statystyk, odsetek bezrobocia w tej grupie sięga aż 45 proc.
Twórcom projektu zależy więc na tym, aby zachęcić uczestników do samodzielnego podejmowania decyzji i brania spraw w swoje ręce. Young Makers to nie pierwsza tego typu inicjatywa. W czerwcu zakończył się projekt START-UP JUMP dla uczniów szkół średnich, a w lipcu inicjatywa dla kobiet wracających lub wchodzących na rynek pracy – Maker Woman.

FabLab powered by Orange to nowoczesna pracownia przy ul. Twardej 14/16 w Warszawie, założona przez Fundację Orange i Stowarzyszenia Robisz.to w 2017 roku. Pomyślano ją jako przystań dla kreatywnych osób. Organizowane tu zajęcia są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od wieku, umiejętności i doświadczenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...