Straż Miejska w nocy zmieniła znak parkingu w zakaz i masowo odholowuje samochody. "To jakiś żart"

Straż miejska odholowuje samochody na różne sposoby. Zdjęcie poglądowe.
Straż miejska odholowuje samochody na różne sposoby. Zdjęcie poglądowe. Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta
Patrzymy i nie wierzymy, że to prawda. Straż Miejska w Warszawie zakleiła znak parkingu, postawiła obok nowy z zakazem parkowania i masowo... zaczęła odholowywać samochody, które w momencie zostawiania były zaparkowane zgodnie z prawem. Wielu kierowców spotkała komiczna pobudka, ale to raczej śmiech przez łzy.

– Na moich oczach odholowano sześć pojazdów. Widziałam jak kierowcy spierali się ze Strażą Miejską – mówi nam naoczny świadek zamieszania przy Chłodnej. – Problem w tym, że postawili te znaki dzisiaj rano i nikt nie miał nawet czasu zareagować. Samochody są odholowywane na policyjny parking na koszt właścicieli – dodaje.

Zakaz obowiązuje od 6 września od godz. 10 i ma związek z obchodami Święta Kercelaka, które odbędzie się w ten weekend. Ulica Chłodna będzie zamknięta do końca tygodnia. Niestety kierowcy, którzy zgodnie z prawem zostawili swój samochód na parkingu w środowy wieczór, w czwartek obudzili się z obowiązkowym wyjazdem na policyjny parking. Po samochód.

I człowiek lżejszy o kilka stówek. Miało być na pierwszy wrześniowy weekend, pójdzie na koszt odholowania pojazdu. A to średnio jakieś 600 zł. Straż Miejska zachowała się jednak mało elegancko zmieniając z dnia na dzień organizację ulic i nie informując o tym należycie kierowców.
– Co roku jest podobna sytuacja. Znaki będą stały do 9 września, kiedy skończy się Święto Kercelaka – słyszymy w rozmowie z sekretariatem oddziału Straży Miejskiej dla dzielnicy Wola. – Zresztą była informacja na stronie internetowej, każdy mógł sobie znaleźć – dodaje pani w słuchawce.


Chcieliśmy więcej wyjaśnień, jednak nie zastaliśmy kierownika IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej. Lakoniczną informację o planowanym zamknięciu ulicy Chłodnej na czas obchodów Święta Kercelaka można było znaleźć na stronie UM.

"W związku z organizacją imprezy od czwartku, 6 września, zamknięta będzie ul. Chłodna, pomiędzy ul. Żelazną a Elektoralną. Zamknięty odcinek można objechać jadąc ul. Ogrodową lub Krochmalną do ul. Ciepłej. Dodatkowo, na ul. Chłodnej oraz na Elektoralnej w rejonie skrzyżowania z ul. Chłodną będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela" – czytamy.

Informacja poszła w świat, dla urzędów sprawa z głowy. Czy naprawdę nikt nie pofatygował się do kierowców, którzy zgodnie z prawem zostawili samochód wieczorem na ulicy, a rano, w świetle zupełnie innych przepisów, musieli ruszać po auto na policyjny parking? To byłby absurd.

– Znaki dotyczące zakazu parkowania na ulicy Chłodnej pojawiły się w zeszłym tygodniu – mówi naTemat Mariusz Gruza, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Wola. – Zgodnie z prawem znajdują się tam od tamtej pory. Ustawienie znaków drogowych to niejedyne działania, jakie podjęliśmy jako Urząd Miasta – zapewnia.

– Informację o postawieniu znaków zakazu kolportowaliśmy bezpośrednio do skrzynek pocztowych mieszkańców bloków przy ul. Chłodnej – twierdzi Gruza. – Ulotki informacyjne umieszczaliśmy również za wycieraczkami samochodów. Mam poczucie, że zrobiliśmy nawet więcej niż wymagają od nas przepisy, by dotrzeć z tą informacją do jak największej grupy ludzi – podkreśla rzecznik.
– Tyle dobrze, że panie z pobliskich kawiarni i restauracji dają cynk kierowcom. Inaczej naprawdę wielu ludzi miałoby spory kłopot – mówi naoczny świadek. Bo na Święto Kercelaka Chłodna ma być pusta i gotowa do przyjęcia gości osiedlowego festynu. Mniej powodów do świętowania na pewno będą mieli właściciele odholowanych pojazdów.

– Co roku przy okazji tego weekendu wraca to samo zamieszanie – mówi nam osoba pracująca w restauracji Ogień czy Woda. – Staramy się zwracać uwagę naszym klientom na zakaz, żeby nie mieli nieprzyjemności ze Strażą Miejską – podkreśla nasza rozmówczyni.

Święto Kercelaka
"Od 6 IX 2018 od godz. 10.00 do 9 IX 2018 do godz. 24.00" – tyle będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się na Chłodnej. Od piątku w tym miejscu rozpoczną się obchody lokalnego "Kercelaka na Chłodnej".

"Kercelak to przede wszystkim niezwykła atmosfera, nawoływania kupców i gazeciarzy, odgłosy kłótni ulicznych przekupek i patrole granatowych policjantów. To lokalne święto, ale zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców Warszawy. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie i będzie miał okazję poczuć klimat dawnej Woli" – czytamy na stronie osiedla.

W weekend 7-9 września uczestnicy Kercelaka na Chłodnej m.in. usłyszą koncerty Eweliny Lisowskiej, Poparzonych Kawą trzy czy Krzysztofa Cugowskiego. Poza występami gwiazd organizatorzy mają zadbać o to, by przygotowane na ten weekend miasteczko przypominało przedwojenną Wolę.

Oświadczenie Straży Miejskiej w sprawie postawienia znaków zakazu

W odniesieniu do artykułu umieszczonego na Państwa stronie internetowej informuję, że straż miejska nie jest podmiotem uprawnionym do wprowadzania na drogach jakichkolwiek zmian w organizacji ruchu. Zmiana warunków parkowania na ul. Chłodnej i Elektoralnej w Warszawie została ustanowiona przez zarządcę drogi. Znaki zostały ustawione przez zarządcę w dniu 31.08.2018 roku z pięciodniowym wyprzedzeniem. Regulacje takie zostały zawarte w załącznikach 1, 2, 3, 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. W związku z tym użytkownicy drogi mieli odpowiedni czas na zapoznanie się z nową organizacją ruchu. W przypadku pojazdów parkujących w strefie obowiązywania znaku B36 z tabliczką T24 funkcjonariusze są zobligowani przepisami prawa (ustawa Prawo o ruchu drogowym) do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu na koszt właściciela. Przypominam też, że kierujący pojazdem ma obowiązek zapoznania się z obowiązującym na danym odcinku drogi oznakowaniem i stosowania się do niego. Funkcjonariusz podejmujący interwencję nie posiada wiedzy, kto i z jakiego powodu zdecydował się na pozostawienie pojazdu w miejscu zabronionym. Do funkcjonariuszy należy obowiązek egzekwowania obowiązującego prawa.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"