Morawiecki ma zdymisjonować ministra. Był wściekły po jego wypowiedziach o imigrantach

Paweł Chorąży ma stracić stanowisko wiceministra po wypowiedziach o polityce imigracyjnej.
Paweł Chorąży ma stracić stanowisko wiceministra po wypowiedziach o polityce imigracyjnej. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki ma podjąć w czwartek decyzję o zdymisjonowaniu ministra Pawła Chorążego. Według informacji Wirtualnej Polski zadecydowały jego wypowiedzi na temat polityki migracyjnej, które wygłosił podczas debaty zorganizowanej przez Klub Jagielloński w Warszawie 30 sierpnia.

Wiceminister Chorąży podczas panelu pt. "Jakiej polityki integracyjnej potrzebuje Polska?" stwierdził, że napływ imigrantów do naszego kraju musi wzrosnąć, czego "Polska musi i nawet jeśli nie chce, to powinna chcieć". Powód? Bo "migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces" – miał powiedzieć Chorąży.

Według Chorążego tylko w taki sposób osiągniemy wzrost gospodarczy, który nie przełoży się na niższe wynagrodzenia Polaków. I dodał, że tylko przy stałym napływie imigrantów Polska będzie w stanie utrzymać rozwój gospodarczy na takim poziomie, jaki mamy obecnie.

Kontrowersje miała wywołać jednak szczególnie wypowiedź o polskich repatriantach z Kazachstanu. Chorąży powiedział, że "to są bardzo często osoby, które nie mówią po polsku, one poczuwają się do polskości, natomiast one nie znają kontekstu, bo były wychowywane w Związku Radzieckim, potem w Kazachstanie".


Dodał, że z punktu widzenia finansów Polski sprowadzenie imigrantów z Azji lub Europy jest tańsze od sprowadzenia repatriantów. Według źródeł WP Mateusz Morawiecki, gdy dowiedział się o tych wypowiedziach, nie krył oburzenia.

Morawiecki był wściekły
– Premier był wściekły, bo wypowiedzi Chorążego były zupełnie sprzeczne z tym, co rząd myśli i robi w sprawie imigrantów. Nie może pracować w rządzie ktoś, kto ma tak skrajnie inne zdanie niż rząd – ujawnił rozmówca Wirtualnej Polski. Samo odwołanie ma być więc efektem osobistej decyzji Morawieckiego.

Wiceminister Chorąży napisał już oświadczenie, które opublikowano na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Jak się wyraził, jego wypowiedzi podczas dyskusji w Klubie Jagiellońskim nie są oficjalnym stanowiskiem rządu. Chorąży został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w styczniu.

Głośna była masowa czystka w rządzie, jakiej dokonał Morawiecki w marcu. Odwołał 17 ze 100 wiceministrów. Ponadto premier zapowiedział wtedy likwidację wszystkich premii i nagród dla ministrów w rządzie. Stało się tak na skutek złego odbioru przez opinię publiczną nagród w rządzie Beaty Szydło.

źródło: Wirtualna Polska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"