Kulisy spotkania Gersdorf i Morawieckiego. "Rząd otwarty na dialog"
redakcja naTemat
19 września 2018, 16:06·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 września 2018, 16:06
Rzeczniczka rządu poinformowała, że dzisiejsze spotkanie Mateusza Morawieckiego z Małgorzatą Gersdorf dotyczyło reformy sądownictwa. Jak zaznaczyła Joanna Kopcińska, zmiany w systemie sądownictwa są zgodne z konstytucją i standardami europejskimi, ale "rząd jest otwarty na dialog z KE".
Reklama.
Niespodziewanie w środę premier zainicjował spotkanie z Małgorzatą Gersdorf. Półgodzinna rozmowa odbyła się w Sądzie Najwyższym, w gabinecie I prezes SN. Tuż po spotkaniu Justyna Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej" zapytała Gersdorf, czego ono dotyczyło.
– Pan premier namawiał panią, żeby pani ustąpiła? – dociekała dziennikarka. Małgorzata Gersdorf zaprzeczyła. Dodała, że temat rozmowy pozostaje "ich słodką tajemnicą". Ale i zapewnia, że "nie się nie zmieniło" w kwestii prezentowanego przez nią stanowiska w sprawie jej statusu w SN.
– Myśli pani, że to gra przed Komisją Europejską, że toczy się dialog? – pytała dalej dziennikarka "GW". – Może być – rzuciła na koniec Gersodrf. Jednocześnie dodała, że obiecała premierowi, że na ten temat nie będzie rozmawiać z dziennikarzami.
Dodała też, że "polski rząd jest otwarty na dialog z Komisją Europejską, Radą Unii Europejskiej". – Rozmawiamy również w kraju na temat reformy, którą przeprowadzamy. Mamy mocne argumenty. Staramy się przekonać, że reforma jest potrzebna, o tym zadecydowali Polacy i tak wskazywali. Jest zgodna z konstytucją i standardami europejskimi – zaznaczyła Kopcińska.
Gersdorf: I prezes SN do 2020 r.
Przypomnijmy, że zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, przeszli w stan spoczynku. Jedynie złożenie odpowiedniego oświadczenia i zgoda Andrzeja Dudy mogą sprawić, że ci będą mogli orzekać nadal.
Taką zgodę prezydenta dostało pięciu sędziów SN. Oświadczenia na ręce Andrzeja Dudy nie złożyła natomiast Małgorzata Gersdorf, która stoi na stanowisku, że jej kadencja zgodnie z konstytucją upływa w 2020 roku.