Duda podjął decyzję. Pięciu sędziów Sądu Najwyższego będzie mogło dalej orzekać

Andrzej Duda przedłużył pracę 5 sędziom SN.
Andrzej Duda przedłużył pracę 5 sędziom SN. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Andrzej Duda podjął decyzję co do możliwości dalszej pracy sędziów Sądu Najwyższego. Taką zgodę wydał w stosunku do pięciu dotychczas orzekających sędziów. Nowe informacje płyną także z samego Sądu Najwyższego. Ten złożył do TSUE wniosek o zastosowanie trybu przyspieszonego do wcześniejszego pytania prejudycjalnego.


Zgodę prezydenta Andrzeja Dudy na dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym uzyskało pięciu dotychczasowych sędziów: Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka oraz Bogumiła Ustjanicz. Wszyscy zostali pozytywnie zaopiniowani przez nową KRS. Złożyli oni też wnioski o przedłużenie orzekania, które wymaga nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, przepchnięta przez parlamentarną większość.
Jednak i po drugiej stronie pojawiły się nowe ruchy. Najważniejszy sąd w Polsce zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie trybu przyspieszonego w stosunku do dwóch kolejne pytania prejudycjalne ws. niezależności władzy sądowniczej, które zostały wysłane tam we wtorek.

Jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, "sędziowie SN uważają, że do czasu rozpatrzenia pytań prejudycjalnych, decyzji prezydenta co do dalszego orzekania sędziów nie powinno być".

Pytania skierowane do TSUE dotyczą sposobu wyboru członków KRS oraz kilku regulacji ustawy o SN. Przypomnijmy, że na rozpatrzenie czekają wcześniejsze pytania skierowane do TSUE kilka tygodni temu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...