Dlaczego w Ostrołęce nie zobaczą "Kleru"? Sprawdziliśmy, kto zablokował film Smarzowskiego

"Kler" nie będzie wyświetlany w Ostrołęce
"Kler" nie będzie wyświetlany w Ostrołęce Fot. Bartosz Mrozowski / Materiały prasowe
O Ostrołęce zrobiło się głośno w kontekście filmu "Kler". Dzieło nie będzie wyświetlane w jedynym kinie, które znajduje się w tym mieście. W naTemat.pl właśnie dowiedzieliśmy się, czyja to była decyzja.


Według relacji dziennikarzy miejscowego portalu, kierownik kina Jarosław Pasztaleniec ma ulegać presji prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego. Kotowski należy do Prawa i Sprawiedliwości, a w przeszłości był katechetą. Istotne jest w sprawie jest też to, iż... patronem Ostrołęki jest św. Jan Paweł II.
Jedyne kino w mieście ulokowane jest w Ostrołęckim Centrum Kultury, podlega więc samorządowi. Jak się nieoficjalnie dowiedziałem, nie wszystkim urzędnikom podoba się jednak taka sytuacja.

Oficjalna wersja jest inna niż podają lokalne media. – To była autonomiczna decyzja kierownictwa kina – mówi w rozmowie z naTemat.pl rzecznik prasowy urzędu miasta Wojciech Dorobiński. Tym samym próbuje on uciąć spekulacje, jakoby to prezydent Ostrołęki miał wywrzeć wpływ na decyzję. Jednocześnie zapowiada, że więcej informacji mamy poznać w poniedziałek.

Aktualizacja 24 września 2018 r.:
Dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury potwierdził, że "Za repertuar kina odpowiada kierownik Kina, w porozumieniu z dyrektorem Centrum".

– Zwracam uwagę, że "Kler" na razie nie jest wyświetlany w żadnym kinie w Polsce – podkreślił w rozmowie z naTemat Bogdan Piątkowski, dyrektor OCK. I skwitował: – Repertuar w każdym kinie ma to do siebie, że ulega zmianom.

Nie udało mi się skontaktować z dyrektorem kina.

"Kler" wchodzi na ekrany 28 września. I nie ma go w repertuarze kina Jantar. Jest za to inny nagrodzony w Gdyni film - "Kamerdyner".
Jeśli nic się nie zmieni, to mieszkańcy Ostrołęki będą musieli się wybrać na "Kler" poza granice miasta. Na przykład do oddalonej o ponad 30 km Łomży. Podobna sytuacja była w przypadku "50 twarzy Greya", film również został zablokowany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun