To oni głównie biorą pożyczki krótkoterminowe. A popularność pożyczek online rośnie. Miloan wśród liderów

Coraz częściej na pożyczki krótkoterminowe decydują się świadomi konsumenci z dochodami powyżej średniej krajowej
Coraz częściej na pożyczki krótkoterminowe decydują się świadomi konsumenci z dochodami powyżej średniej krajowej 123rf.com
Postawieni pod ścianą, z długami i zdesperowani z powodu biedy. Jeszcze do niedawna taki był wizerunek statystycznego klienta firm pożyczkowych w Polsce. Teraz na szybki zastrzyk gotówki decyduje się coraz więcej rodaków z miarę ustabilizowaną sytuacją życiową. Potrzebę wyjścia z pętli finansowej zastępuje chociażby myśl o zakupach.


Według szacunków Miloan Polska, jednego z liderów rynku pożyczek krótkoterminowych, co roku ponad 1,5 miliona Polaków zaciąga pożyczkę bądź kredyt online. Kto coraz częściej korzysta z usług świadczonych przez instytucję pozabankowe? Świadomi konsumenci, którzy pożyczone pieniądze przeznaczają na okazyjne promocje zakupowe.

Środki finansowe zaciągane są więc z myślą o wydatkach nie na podstawowe warunki egzystencjonalne, ale na bardziej praktyczne zakupy takie jak urządzenia elektroniczne czy sprzęty gospodarstwa domowego. Znamienne jest również to, że większość wniosków o pożyczkę dokonywanych jest zdalnie – z komputerów i smartfonów.
Wśród klientów firm pożyczkowych dominują mieszkańcy dużych miast (Kraków, Warszawa, Wrocław), posiadający średnie (48 proc.) lub wyższe (32 proc.) wykształcenie. Jeśli chodzi o ich średnie miesięczne dochody, to sięgają one kwoty w wysokości ok. 3400 zł, czyli o 100 zł więcej niż wynosi średnia krajowa GUS (3200 zł netto).

Co w takim razie sprawia, że kierują oni swoje kroki do instytucji pozabankowych, skoro barierą w banku nie powinna być dla nich wysokość ich zarobków? Okazuje się, że na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu gotówkowego stoją inne czynniki takie jak ''elastyczna'' forma zatrudnienia, charakter wykonywanego zawodu czy nieregularność dochodów.


Analitycy Miloan Polska wskazują, że średnia wartość pożyczki oscyluje obecnie w granicach 2000 zł. Część konsumentów pożycza, gdyż aspiruje do realizacji wyższych planów, w związku z czym średnia wartość pożyczki stopniowo rośnie. Dlatego rynek nie pozostaje głuchy na zapotrzebowanie zgłaszane przez tych pożyczkobiorców.
Widać to po zmianach, na jakie właśnie zdecydowała się firma Miloan. Od jesieni 2018 międzynarodowy pożyczkodawca podwyższa dla klientów indywidualnych kwotę pierwszej pożyczki bez opłat do 2000 zł. Jednocześnie maksymalna kwota pożyczki dla stałych klientów wzrośnie z 4000 zł do 5000 zł. Więcej informacji pod tym adresem.

Artykuł powstał we współpracy z Miloan Polska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...