Nieznany wątek z taśmy Morawieckiego. Miał oferować "ciche" pieniądze dla byłego ministra z PO!

Taśma Morawieckiego – nowy wątek
Taśma Morawieckiego – nowy wątek Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Mateusz Morawiecki będąc prezesem BZ WBK miał oferować dziesiątki tysięcy złotych w ramach wsparcia dla byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Aleksandra Grada. – Zapytajcie go tak po cichu. Ja bym spróbował tak bardziej jednorazowo. Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś – mówił na nagraniu z afery taśmowej.


Pierwsze wątki z nagranych rozmów Mateusza Morawieckiego w restauracji Sowa i Przyjaciele ujawnił Onet. Ówczesny prezes BZ WBK mówił m.in. o Angeli Merkel, imigrantach i polityce międzynarodowej. Rzucał przy tym przekleństwami.


Teraz kolejne wątki odsłania TVN 24. Chodzi o tę samą rozmowę – z wiosny 2013 roku, kiedy w spotkaniu w restauracji Sowa i Przyjaciele udział wzięli Zbigniew Jagiełło (prezes PKO BP), Krzysztof Kilian (szef PGE) i jego zastępczyni Bogusława Matuszewska.


Ze stenogramu dowiadujemy się, że rozmawiano o byłym ministrze skarbu w rządzie PO-PSL. – Słuchaj, Aleksander Grad mnie poprosił, żebyś go do jakiejś rady OFE wrzucił. Nie masz jakiegoś OFE? – mówił Kilian do prezesa banku PKO BP. Jagiełło ripostował, że Grad się do OFE nie nadaje.

Matuszewska: To daj mu jakąś inną propozycję.
Kilian: Widocznie wie, ile tam jest wynagrodzenia. (...) Chłopie, ja się na tym nie znam, ale jak on narzeka, jęczy, to znaczy pewnie o pieniądze.
Jagiełło: W OFE jest kilka tysięcy złotych. (...) Czytaj więcej

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że Gradowi "chodzi o pieniądze". – O kasę, no. My mu możemy zapłacić cztery dychy i koniec. Więcej nie możemy mu zapłacić już teraz – komentował Kilian, na co Morawiecki zwrócił uwagę, że "cztery dychy to też nie jest mało".


Potem Morawiecki wrócił do tematu, pytając czy Grad ma jakieś stowarzyszenie, fundację albo firmę. – Na pewno ma firmę – odpowiedziała Matuszewska.

– Zapytajcie go tak po cichu. Ja bym spróbował tak bardziej jednorazowo. Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś – odparł wtedy prezes BZ WBK.

Kilian: On ma firmę. Pozbył się udziałów 12 lat temu, bo został posłem, potem wojewodą, posłem, coś tam itd. I prowadziła ta żona. (...)
Morawiecki: Dajcie mi pełne dossier. Pomyślę i jednorazowo będę mu mógł na pewno coś sprokurować.
Kilian: Uważam, że warto. (…)

Podczas spotkania pojawił się też temat pracy dla syna europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, Przemysława. Jagiełło relacjonował, że syn polityka był na stażu w PKO BP. – Ten facet, ten chłopak po trzech miesiącach powiedział, że jest dużo pracy, że on myślał, że będzie luźniej itd., że ma inne plany właśnie, wiesz – skarżył się.

Morawiecki się zdziwił i... wykręcił numer do Ryszarda Czarneckiego, którego poprosił o wyjaśnienia. Rozmawiali w trybie głośnomówiącym.

– No, cześć. Cześć, cześć. Słuchaj ciąg dalszy tej sprawy, o której ostatnio rozmawialiśmy. Twój Przemek nie chciał tam dalej pracować – zagaił Morawiecki. Czarnecki zaczął tłumaczyć, że jego syn był "absolutnie zdołowany"

– Bardzo chciał, bardzo się zapalił. Owszem, chciał zarabiać więcej, ale bardzo był zadowolony z tego i bardzo nieszczęśliwy, był wściekły, jak się okazało, że ktoś [nieczytelne - red.] umowę – mówił.

– A weź z nim tak po piwku pogadaj, bo coś mi tutaj zgrzytnęło. Pamiętam, co mi mówiłeś dwa tygodnie temu – odparł prezes BZ WBK. Potem Czarnecki jeszcze raz dodał, że jego dziecko chciałoby jednak więcej zarabiać...

Cały zapis konkretnych fragmentów rozmowy na stronie TVN 24