Nasz świat z epoki postprawdy i fake newsów. Zobacz polski zwiastun filmu "Donbas" Siergieja Łoźnicy

"Donbas" to film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes
"Donbas" to film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes Fot. Materiały prasowe
"Donbas" Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym świecie w czasach postprawdy i fake newsów - film o każdym z nas. Nagrodzona na festiwalach w Cannes i Krakowie produkcja wchodzi na ekrany polskich kin w połowie października.


Ukraiński reżyser Siergiej Łoźnica ma na swoim koncie takie dzieła jak "Łagodna", "We mgle", "Szczęście ty moje". W najnowszym filmie fabularnym zabiera nas na front wojny hybrydowej we wschodniej części swojej ojczyzny. W groteskowym stylu podróżujemy przez kolejne kręgi piekła tytułowego Donbasu.

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
Informacja prasowa

Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a samego Łoźnicę uhonorowano w tym roku Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

"Donbas" wchodzi na ekrany polskich kin 19 października.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...