Kolejna decyzja sądu uderzająca w Andrzeja Dudę. NSA wstrzymał wykonanie kolejnej uchwały KRS-u

NSA wstrzymał wykonanie uchwały.
NSA wstrzymał wykonanie uchwały. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Naczelny Sąd Administracyjny znów uwzględnił wniosek o zabezpieczenie, czego konsekwencją jest wstrzymanie wykonania uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izby Cywilnej. Brzmi skomplikowanie, ale efekt tej decyzji jest prosty – kolejna decyzja Andrzeja Dudy nie może legalnie wejść w życie.


Wniosek o zabezpieczenie, który został uwzględniony przez NSA złożył do NSA kandydat na sędziego SN, który w końcu sierpnia nie uzyskał rekomendacji KRS.

Do tej pory NSA uwzględnił cztery wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, co paraliżuje pracę "nowego" Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Zawiesza także decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

To jest jednak teoria, która może znacznie odbiegać od praktyki. Jak powiedział wczoraj rzecznik Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, "nie zaprzecza i jest to możliwe". Była to odpowiedź na pytanie o powołanie przez prezydenta sędziów na stanowiska, pomimo wstrzymania uchwał dotyczących ich wakatów przez Naczelny Sąd Administracyjny.

– Powoływanie sędziów jest wyłączną kompetencją prezydenta – dodał Spychalski.

źródło: dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...